Αυτοκράτορας Άρης! Το όνειρο δεν σβήνει!

Ο Άρης “έπνιξε” την Βιλερμπάν και με τη νίκη του με 77-60 έμεινε ζωντανός στην υπόθεση πρόκριση! Στο Αλεξάνδρειο δεν πήγε πολύς κόσμος, όμως αυτοί που ήταν δημιούργησαν εξαιρετική ατμόσφαιρα και έδωσαν την ώθηση που έπρεπε στους παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή για να φτάσουν στον σημερινό θρίαμβο!

Ο Ρον Ντέιβις μπήκε… σεληνιασμένος στο παιχνίδι και πήρε πολλές προσπάθειες, απόντος του τραυματία Χρήστου Ταπούτου. Με 12 πόντους στην πρώτη περίοδο ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του Άρη, που κατάφερε να βάλει στο ρυθμό της την Βιλερμπάν και με όπλο την πολύ καλή άμυνα έλεγξε απόλυτα το παιχνίδι. Παρά την κόντρα διαιτησία, οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 11-10 (7′) και 18-12 (9′) πριν κλείσουν το δεκάλεπτο στο 22-14. Καλός σε αυτό το διάστημα ήταν και ο Κερούς (8π.), ενώ με την άνοδο του Νταν Μαυραειδή οι κίτρινοι έφτασαν στο +12 (26-14 στο 11′, 29-17 στο 13′, 31-19′ στο 14′). Σε εκείνο το σημείο η Βιλερμπάν “ξύπνησε” και με πιεστική άμυνα οδήγησε σε εύκολα λάθη τους παίκτες του Αλεξανδρή. Το σερί των Γάλλων έφτασε το 13-0 και το σκορ έγινε 32-31 για την Βιλερμπάν, όμως οι κίτρινοι βρήκαν τον τρόπο να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 35-34.

Ο Δημήτρης Βεργίνης κράτησε όρθιο τον Άρη επιθετικά στην τρίτη περίοδο. Με 10 πόντους ήταν το πρόσωπο του Άρη στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, στο οποίο οι κίτρινοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Το σκορ έγινε 45-36 στο 24′ και στο 27′ η διαφορά έφτασε πάλι τους 10 πόντους (50-40). Η Βιλερμπάν μείωσε σε 50-44, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε στο 56-48 για τους κίτρινους και με εκπληκτικό τον Νταν Μαυραειδή στην τέταρτη περίοδο ο Άρης “σκόρπισε” τους Γάλλους. Μετά το 56-52 και το τάιμ άουτ του Αλεξανδρή στο 31′, οι κίτρινοι έκαναν σερί 14-4 και στο 35′ έφτασαν στο 70-56 καθαρίζοντας την υπόθεση νίκη, αφού η Βιλερμπάν δεν μπορούσε να αντιδράσει!

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 35-34, 56-48, 77-60.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 18 (2/2β., 5/7δπ., 2/3τρ.), Κερούς 9 (5ρ.), Τσαϊρέλης 4, Ντέιβις 19 (2/4β., 7/8δπ., 1/7τρ., 5ρ., 2ασ., 2κλ.), Κρούσιτς, Μποχωρίδης 3 (1), Μπόγρης 7 (5ρ.), Μάλντροου 6 (11ρ., κοψ.), Βεργίνης 11 (2), Δήμας.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Λακόμπ 7, Βέστερμαν, Ζαν Σαρλ 1, Φοφανά 2, Τζάκσον 4, Τόμπσον 10 (7ρ., 5ασ.), Τίλι 17 (6ρ.), Γκος 10 (2), Άρμστρονγκ 9.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε live λεπτό προς λεπτό το PRESSARIS