ΜΠΑΣΚΕΤ

“Αυτοκράτορας” στην Πολωνία! Σοβαρός και ουσιαστικός, ο ευρωπαίος Αρης υπέταξε την Σλασκ (63-80)

Για μια ακόμη νίκη παρατάχθηκε ο Αρης μέσα στην Πολωνία για την Ευρώπη.

Καρ και Γκάλινατ ήταν οι ηγέτες για τη σπουδαία επιτυχία του Αρη με 63-80. Πολύτιμοι Χάρελ, Σανόγκο και Τολιόπουλος!

Με τον Γκάλινατ να δίνει παρών ο Αρης προηγήθηκε με 2-5 στο 2ο λεπτό και με 6-11 στο 4ο.  Σόουζα και Γκάλινατ έδωσαν … αέρα 7 πόντων με 9-16. Ο Αρης ήταν σοβαρός και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 16-22. Ο Αρης δέχθηκε ένα σερί 6-0 και έγινε το 22-2, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά και στο 15ο λεπτό με 29-29. Καρ και Γκάλινατ ήταν οι ηγέτες του Αρη. Η Σλασκ ξέφυγε με 35-31 και ο Αρης έπρεπε να προσέξει στο 17ο λεπτό. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης θέλησε να μείνει κοντά στο σκορ και τελικά το ημίχρονο έληξε με 42-43.

Ο Αρης στην αρχή της 3ης περιόδου προηγήθηκε με 42-46 στο 22ο λεπτό. Ο Αρης με Μποχωρίδη έκανε το 44-51 στο 25ο λεπτό! Δυο λεπτά πριν της 3ης η ομάδα του Καστρίτη προηγήθηκε με 48-55. Ο σοβαρός Αρης νικούσε με 52-61 στη λήξη της 3ης περιόδου, βάζοντας θεμέλια νίκης.

Ο Αρης προηγήθηκε με 52-63 στο 32ο λεπτό με σκοπό να κρατήσει αυτό το πολύτιμο προβάδισμα. Στο 35ο λεπτό ο Χάρελ έκανε το 57-71 και κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε η υπόθεση νίκη (63-80) για τον ευρωπαίο Αρη! Πλέον, είναι στο 2-2 και βλέπει εξάδα στη συνέχεια!

Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ με 23 πόντους (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/10 βολές), 4 ριμπάουντ και ο Μάρκους Καρ με άλλους 18 πόντους (6/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές) ήταν αυτοί που ξεχώρισαν επιθετικά, την ώρα που η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κατάφερε να πετύχει 13 κλεψίματα και 9 μπλοκ.

Ανεβασμένος ο Μάρκους Καρ με 18 πόντους, ενώ σημαντική η συμβολή του Ρόνι Χάρελ με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 1 ασίστ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάικιτς, Γιούρας, Πόρομπιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-22, 42-43, 52-61, 63-80

ΣΛΑΣΚ (Βίντιν): Βισνιέσκι 6, Γκράβετ 11 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ζέμπσκι 6 (4 ριμπάουντ), Γκολεμπιόβσκι (2 ριμπάουντ, 4 λάθη), Παραχούσκι 11 (6 ριμπάουντ), Κολέντα 3 (0/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 λάθη), Μίλετιτς 10 (4 ριμπάουντ), Κουλβιέτις 6 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Αντάμζακ 4, Μπράιαντ 2, Πίσλα, Νίζιολ 4 (4 ασίστ)

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2 , Σανόγκο 6 (4 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τολιόπουλος 1 (7 ασίστ) , Καρ 18 (6/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/3 βολές) , Κατσίβελης 2 , Φίλλιος, Μποχωρίδης 3 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντε Σόουζα 8 (3 ριμπάουντ), Χάρελ 10 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 λάθη) , Γκάλινατ 23 (4/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 9/10 βολές, 4 ριμπάουντ), Μπάνκστον 7