Αυτοκράτορας στο Λαύριο με το(ν) Βασιλόπουλό του (70-71)!

Ο Άρης ήταν πολύ κακός για 33’ λεπτά, αλλά κατάφερε να βρει τα ψυχικά αποθέματα και να γυρίσει διαφορά 16 πόντων για να πάρει μια πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη, μέσα στο Λαύριο (70-71), με τρίποντο του Βασιλόπουλου στα 1,7’’ πριν το τέλος!

Αυτό που ήταν φανερό και με γυμνό μάτι στην λειτουργία του Άρη και στο πρώτο ημίχρονο ήταν η απουσία οργανωτή στο επιθετικό παιχνίδι του. Ούτε ο Αθηναίου, ούτε ο Βον, ούτε και ο Φλιώνης μπόρεσαν να βάλουν τάξη στην επίθεση της ομάδας του Γιαννάκη, που δεν έβλεπε ούτε προσανατολισμό, ούτε συνεργασίες.

Μετά το καλό ξεκίνημα και το 4-9 στο 4’ το Λαύριο πήρε τον έλεγχο του αγώνα, μέσα από τα εύκολα λάθη που έκαναν οι παίκτες του Άρη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν οδηγήσει τον αντίπαλό τους σε 7 λάθη εκ των οποίων πέντε μετέτρεψαν σε κλεψίματα και εύκολα καλάθια. Ο Κακλαμανάκης κυριάρχησε στις δύο ρακέτες (13π., 5ρ.), δημιουργώντας πολλά προβλήματα είτε με τον Μπένσον, είτε με τον Πέτγουεϊ, είτε με τον Τσαϊρέλη απέναντί του και το Λαύριο με σερί 7-0 προηγήθηκε με 17-13 και 23-17 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-19).

Με τρίποντα εκτός συστήματος από Φλιώνη, Βον και Πέτγουεϊ ο Άρης ισοφάρισε σε 28-28 (13’), αλλά το Λαύριο αντέδρασε, εκμεταλλευόμενο την ανοργανωσιά των κίτρινων επιθετικά και ξέφυγε με 39-30 στο 17’ πριν το ημίχρονο κλείσει στο 40-33, όμως ο Άρης (5/10β., 4/13τρ. στο α’) είχε πρόβλημα με φάουλ καθώς είχαν ήδη χρεωθεί με τρία οι Βασιλόπουλος, Φλιώνης και Πέτγουεϊ.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και στην τρίτη περίοδο, γιατί πολύ απλά συνέχισαν να εκμεταλλεύονται την ανυπαρξία του Άρη στην οργάνωση. Η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (55-39) στο 26’ για το Λαύριο με τον Γιαννάκη να… ουρλιάζει για άμυνα, για λιγότερα λάθη, αλλά να μην βλέπει ανταπόκριση στο παρκέ. Το “κανονικό” μπάσκετ του Άρη ήρθε από εκείνο το σημείο ως το τέλος της τρίτης περιόδου, όταν οι κίτρινοι με πρωταγωνιστή τον Βον (εκτελεστικά) έκαναν ένα 10-0 σερί και μείωσαν σε 55-49.

Το Λαύριο ξεκίνησε πολύ πιο αποφασιστικά την τέταρτη περίοδο, έφτασε γρήγορα στο +10 (59-49) αποκτώντας τον έλεγχο του αγώνα. Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν ξανά να οργανωθούν επιθετικά, το Λαύριο ξέφυγε με 61-50 (33’) και 64-52 (34’), αλλά ο Άρης επέστρεψε γιατί έβγαλε τρεις πολύ καλές άμυνες. Μείωσε σε 66-61 και 68-62 (37’), ενώ ο Αθηναίου με 2/2 βολές έκανε το 68-64 (1:42).

Το Λαύριο έχασε την επίθεσή του (airball από τον Γκρέι σε τρίποντο) και ο Αθηναίου στον αιφνιδιασμό έκανε το 68-66 (1:12). Στα 45’’ ο Κακλαμανάκης αστόχησε μετά από επιθετικό ριμπάουντ, αλλά έκοψε καθαρά τον Βον στα 35’’ στην άμυνα και ο Νίξον με 2/2 βολές έγραψε το 70-66 (32’’).

Ο Γιαννάκης κάλεσε τάιμ άουτ, ο Γουίβερ γρήγορα μείωσε σε 70-68 (28’’) και στα 21’’ ο Μουρ έκανε λάθος. Στη τελευταία επίθεσή του ο Άρης βρήκε ελεύθερο σουτ με τον Βασιλόπουλο, ήταν τρίποντο και εύστοχο για να διαμορφωθεί το 70-71 ενώ απέμεναν 1,7’’ για το φινάλε. Ο Ουίγκινς έχασε το καλάθι (μετά από εξαιρετικό πλέι του Σερέλη) και ο Άρης ολοκλήρωσε την ανατροπή!

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-33, 55-49, 70-71.