Αυτοκρατορική ανατροπή και… απόδραση από το Ζηρίνειο (65-67)!

Ο Άρης απέδρασε από το Ζηρίνειο με μια επική ανατροπή! Οι κίτρινοι κέρδισαν με 67-65 την Κηφισιά παρότι βρέθηκαν πίσω με 65-59 στα 62’’ πριν το φινάλε! Κι όμως η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη… αρνείται να χάσει και με το μέταλλο του νικητή πήρε το πολύ σπουδαίο διπλό!

Από τα χειρότερα ημίχρονα, κυρίως επιθετικά ήταν αυτό σήμερα για τον Άρη. Φανερά εκτός ρυθμού από την διακοπή του πρωταθλήματος οι κίτρινοι ήταν στην επίθεσή τους σε… άλλο γήπεδο. Είναι ενδεικτικό ότι είχαν 8/13 βολές, 6/23 δίποντα και 2/8 τρίποντα, ενώ έκαναν και 10 λάθη στο πρώτο μέρος, διάστημα στο οποίο η Κηφισιά παρότι ήταν τραγικά άστοχη από τα 6,75μ. (0/10τρ.) κατάφερε να προηγείται σταθερά με διαφορά 6-8 πόντων.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-9 στο 8’, ο Άρης μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 20-15, πλησίασε μέχρι τους 3 πόντους (23-20 στο 15’), αλλά δεν είχε το καθαρό μυαλό στην επίθεση για να αλλάξει τον ρυθμό. Πήραν 9 επιθετικά ριμπάουντ οι παίκτες του Πρίφτη, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν ούτε ένα από αυτά (μηδέν πόντοι από δεύτερες επιθέσεις), ούτε μπόρεσαν να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο (κανέναν αιφνιδιασμό) με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω με 28-20 (17’), 32-24 (19’) πριν το ημίχρονο κλείσει στο 32-26.

Το σκηνικό άλλαξε πλήρως στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Οι κίτρινοι με σωστές επιλογές στην επίθεση και σταθερά καλή άμυνα έκαναν σερί 14-2 και βρέθηκαν μπροστά με 34-40 στο 24’! Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε έως το 26’ όταν το σκορ ήταν 36-42, αλλά η Κηφισιά με τον Ελ Αμίν να παίρνει επιθέσεις πάνω του και να σκοράρει, ισοφάρισε σε 42-42. Ο Άρης απάντησε με 5-0 σερί (42-47), στο οποίο αντέδρασε άμεσα η γηπεδούχος ομάδα με τον Ελ Αμίν και πάλι. Το σκορ έγινε 47-47, αλλά ο Ζάρας με καλάθι και φάουλ έκανε το 47-50 που ήταν και το σκορ στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην καλή επιθετικά παρουσία που είχε στο τρίτο δεκάλεπτο. Πολλές κακές επιλογές, λάθη και όχι σωστές άμυνες στον Ελ Αμίν αντέστρεψαν την κατάσταση. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 56-52 (35’) και ο Ελ Αμίν έκανε το 65-59 στα 47’’. Τότε ήρθε η αντίδραση του Άρη. Ο Χάγκινς μείωσε σε 65-61 στα 51’’, ο Γουότερς με τρίποντο στα 21’’ έγραψε το 65-64 και στα 19’’ ο Ελ Αμίν έκανε λάθος. Ο Μούρτος στα 8’’ έβαλε τους κίτρινους μπροστά με 65-66 και στην τελευταία επίθεση της Κηφισιάς ο Χογκ δέχθηκε την τάπα από τον Χάγκινς και ο Γουότερς με 1/2 βολές στα 1,8’’ διαμόρφωσε το τελικό 65-67!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 32-26, 47-50, 65-67.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγκερς 6, Σταμάτης 4, Κασελάκης 9, Χογκ 8 (15ρ., 3ασ.), Γλυνιαδάκης 2, Μάρσαλ 2, Γκίκας 5 (7ρ., 3κλ.), Πόποβιτς, Ελ Αμίν 25 (8/8β., 7/10δπ., 1/3τρ.), Σμιθ 4 (7ρ.).

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 5 (7ρ., 2κλ.), Γουότερς 17 (7/9β., 2/6δπ., 3/4τρ., 3ασ.), Χάγκινς 8 (4ρ., 2κοψ.), Μούρτος 11 (4/4δπ., 1/1τρ.), Μακ Νιλ 6 (3/12δπ., 0/2τρ., 7ρ., 2ασ.), Ξανθόπουλος, Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς 6 (1/2β., 1/1δπ., 1/5τρ., 5ρ.), Ζάρας 8 (1/1β., 2/3δπ., 1/23τρ.), Κοέν 2, Σίμτσακ 4 (5ρ.).