Αυτός δεν ήταν Άρης, ήττα 3-1 στην Καλαμαριά

Πολύ κατώτερος των απαιτήσεων παρουσιάστηκε ο Άρης στο ΔΑΚ Καλαμαριάς, όπου… κατάφερε να υποστεί «καθαρή» ήττα από τον ουραγό Απόλλωνα με 3-1 σετ (25-23, 32-30, 16-25, 25-22) για την 7η αγωνιστική και πλέον μπλέκει σε περιπέτειες…

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που έχει μεγάλα οικονομικά προβλήματα και απειλείται ακόμα και με διάλυση (ο απλήρωτος Ουσιλιάνιν έφυγε μεσοβδόμαδα, ενώ ενδέχεται να τον μιμηθεί αύριο ο Μπόγιοβιτς) και που δεν είχε πάρει ούτε βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα, οι «κίτρινοι» απογοήτευσαν και γνώρισαν την πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους σ’ ένα ιδιαίτερα κρίσιμο παιχνίδι.

Ούτε καν η δυναμική παρουσία των οπαδών του Super 3 Καλαμαριάς, που στήριξαν την ομάδα και τηνέκαναν να μοιάζει με γηπεδούχος, δεν στάθηκε ικανή για να αποτρέψει την ήττα – σοκ…

Με τον Σαρικεΐσογλου αλλά και τον Μπαρούτοφ στη βασική σύνθεσή του, ο Άρης βρήκε απέναντί του σ’ έναν αξιόμαχο αντίπαλο, που από την αρχή θέλησε να επιβάλει το ρυθμό του. Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο και τελικά κατέληξε υπέρ του Απόλλωνα, ύστερα από άστοχη επίθεση του Ριζόπουλου, που διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Εμφανώς επηρεασμένοι από την άσχημη κατάληξη, οι «κίτρινοι» έκαναν μουδιασμένοι ξεκίνημα στο δεύτερο σετ, έχοντας ως αδύναμο σημείο το μπλοκ, που δεν λειτουργούσε σωστά και στοίχισε πολλούς πόντους. Το σετ εξελίχθηκε σε μαραθώνιο και ο Άρης είχε πέντε σετ μπολ (24-25, 25-26, 26-27, 28-29, 29-30) αλλά με ένα σερί 3-0 οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που κατέκτησαν και αυτό το σετ, με 32-30, με τον τελευταίο πόντο να χάνεται για τους «κίτρινους» εξαιτίας ασυνεννοησίας των Σαρικεΐσογλου και Μπαρούτοφ.

Με το σκορ στο 2-0 σετ, οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση αποφάσισαν επιτέλους να παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους. Με τον Μπαρούτοφ να χαρίζει αρκετούς πόντους στην ομάδα, ο Άρης είχε εύκολο έργο. Ο Σαρικεΐσογλου ήταν εκείνος που με δική του επιτυχημένο προσπάθεια έγραψε το τελικό 16-25.

Η θετική αντίδραση, όμως, κράτησε πολύ λίγο για τους «κίτρινους», που πήραν προβάδισμα στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ αλλά πολύ γρήγορα ισοφαρίστηκαν (4-4). Χωρίς αυτοσυγκέντρωση και εκνευρισμένοι από κάποια «ανάποδα» σφυρίγματα που επηρέασαν τη ροή του σετ (ο Τερζής δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 6-5), οι παίκτες του Άρη βρέθηκαν να κυνηγούν το σκορ. Ο Απόλλων προηγήθηκε με 16-13 και 18-14, κρατώντας σταθερά το πλεονέκτημα και φτάνοντας στο 25-22 με πόντο του Παπαδημητρίου.

Τα σετ: 25-23, 32-30, 16-25, 25-22.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Πάτρας): Πιπέργιας 2, Παπαδημητρίου 19 (17/32 επ., 62% υπ. – 29% άριστες), Μαυροβουνιώτης 12 (8/22 επ., 3 μπλοκ, 62% υπ. – 49% άριστες), Μπόγιοβιτς 11 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Στίγγας 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Τζελάτης 23 (20/37 επ., 2 άσοι), Καραγιάννης -λ 76% υπ. – 59% άριστες / Ίλιτς, Δημητριάδης, Αμαριαννάκης, Δάνας.
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Τερζής 3, Μπαρούτοφ 29 (25/41 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ), Κιόσης 5 (1/6 επ., 4 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 11 (11/21 επ., 41% υπ. – 34% άριστες), Ριζόπουλος 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. – 56% άριστες), Σάμαρτζιτς 39% υπ.- 28% άριστες) / Κυριακίδης 9 (4/9 επ., 5 άσοι, 50% υπ. – 29% άριστες), Κοντογιάνης, Κυπριανός

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!