Αυτό το… πράμα δεν είναι Άρης!

Ο Άρης κέρδιζε με 10 πόντους στο 32’, έλεγχε τον αγώνα, αλλά στα τελευταία οχτώ λεπτά θύμισε περισσότερο περιοδεύοντα θίασο και όχι ομάδα μπάσκετ. Δέχθηκε 31 πόντους στην τέταρτη περίοδο και έχασε από τους Σκαϊλάινερς με σκορ 81-74, βυθίζοντας τον εαυτό του σε ακόμα μεγαλύτερα προβλήματα.

Ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 0-7 (3’) και κατάφερε μέσα από την πιεστική του άμυνα να ελέγξει τον ρυθμό και το σκορ. Οι Σκαϊλάινερς μείωσαν σε 8-10 εκμεταλλευόμενοι και πάλι εύκολα λάθη των παικτών του Άρη, όμως οι κίτρινοι με πολύ καλό τον Μπάκνερ (11π., 7ρ.) μπόρεσαν να ξεφύγουν ξανά και έκλεισαν την περίοδο στο 10-20.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το σκορ έγινε 10-22, αλλά η γερμανική ομάδα αντέδρασε κυρίως με τους Βον, Γκρέιβς και Σιλντς. Το 14-24 στο 13’ έγινε 21-24 στο 14’. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης μπόρεσε να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα έως 8 πόντους (21-29 στο 16’, 23-31 στο 17’, 29-37 στο 19’), αλλά από δικά του λάθη δέχθηκε σερί 5-0 ως το τέλος του ημιχρόνου (34-37), ενώ είχε φορτωμένους με φάουλ τους Ξανθόπουλο (3), Κάμινγκς (2), Μούρτο (2) και Ντραγκίσεβιτς (2).

Οι Σκαϊλάινερς έφτασαν το ματς στον πόντο, μειώνοντας σε 36-37, ισοφάρισαν σε 39-39 (23’), αλλά η αντίδραση του Άρη ήρθε με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μπάκνερ που και σκόραρε, αλλά και έβγαλε άμυνες. Οι κίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 0-8 και προηγήθηκαν με 39-47 στο 26’ αναγκάζοντας τον Χέρμπερτ να καλέσει τάιμ άουτ. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, όμως στο φινάλε οι Γερμανοί μείωσαν με βολές του Ιμπέκουε σε 50-55.

“Παιδική χαρά” μετά το 32′

Με 2/2 τρίποντα από Γιάνκοβιτς και Ζάρα και μία βολή του τελευταίου από τεχνική ποινή στον Μερζ, ο Άρης ξέφυγε με 52-62 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ακολούθησαν τραγικές επιλογές των παικτών του Πρίφτη, που έδωσαν το δικαίωμα στους Σκαϊλάινερς να μειώσουν στο καλάθι με σερί 8-0 (60-62 στο 34’) και στο 35’ με τρίποντο και βολές του Ιμπέκουε το σκορ έγινε 65-65. Ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έδωσε πρώτη φορά προβάδισμα στους Σκαϊλάινερς (68-65 στο 36’) και το παιχνίδι είχε φύγει από τον έλεγχο του Άρη…

Ο Τζένκινς ισοφάρισε με τρίποντο άμεσα (68-68) και ήταν ο ίδιος που με τρίποντο και φάουλ έδωσε προβάδισμα στους κίτρινους με 69-71 (2.52). Ο Βον με 2/2 βολές ισοφάρισε (71-71), αλλά ο Μπάκνερ με κάρφωμα έγραψε το 71-73 (2.22). Ο Μόρισον με 2/2 βολές ισοφάρισε ξανά στα 1.42 πριν το τέλος από ένα λάθος φάουλ του Γιάνκοβιτς, που ήταν σε πολύ κακό βράδυ… Ο Τζένκινς αστόχησε στην επίθεση του Άρη, ο Βον με τρίποντο έγραψε το 76-73 (1.12), ο Ζάρας αστόχησε σε δικό του τρίποντο και ο Βον με 2/2 βολές έκανε το 78-73 στα 42’’ πριν το τέλος. Ακολούθησαν μόνο άστοχα τρίποντα από τους παίκτες του Άρη, οι Γερμανοί ήταν εύστοχοι στις βολές και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 81-74…

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 34-37, 50-55, 81-74.