Α-Υ-Τ-Ο-Κ-Ρ-Α-Τ-Ο-Ρ-Α-Σ στο Nick Galis Hall!

Αυτός είναι ο Αυτοκράτορας! Αυτός είναι η μόνη ομάδα που μπορεί να αλλάξει τις ισορροπίες στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ο Άρης κέρδισε δίκαια και καθαρά τον Πανιώνιο με σκορ 75-66, ισοφάρισε σε 1-1 και πάει το Σάββατο στη Νέα Σμύρνη για να επιβεβαιώσει πως είναι η καλύτερη ομάδα σε αυτή τη σειρά!

Το ξεκίνημα του Άρη ήταν εκρηκτικό, με πολλή ενέργεια στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση. Ο Σπύρος Μούρτος έπαιξε και πάλι πολύ σωστή άμυνα πάνω στον Νίκο Παππά (2π. στο α’ μέρος), ο Τσιάρας και ο Βεργίνης έδωσαν λύσεις στην επίθεση και οι κίτρινοι μετά το πρώτο πεντάλεπτο άρχισαν να ανεβάζουν στροφές και να παίρνουν σαφές προβάδισμα. Στο 6′ το σκορ ήταν 13-9, στο 7′ 17-9 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +11 (24-13) για την ομάδα του Αγγέλου που κυριάρχησε στο παρκέ.

Αυτός που άλλαξε τον ρυθμό του αγώνα ήταν ο Μάριος Μπατής. Πέτυχε 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έπαιξε καλές άμυνες πάνω στην περιφέρεια, με την ανοχή των Καρακατσούνη και Δεσλή και ο Πανιώνιος μείωσε τη διαφορά και μπήκε στο παιχνίδι χωρίς τον Παππά στη πεντάδα του. Ο Καρακατσούνης, Βολιώτης ρέφερι, έδωσε τέσσερα σερί σφυρίγματα κατά του Άρη, τα δύο όταν οι κίτρινοι είχαν κατοχή (επιθετικό φάουλ στον Πελεκάνο και 5” στον Καραποστόλου) και έβαλε τον Πανιώνιο και πάλι στο παιχνίδι… Το σκορ στο 16′ έγινε 26-24, ο Άρης αντέδρασε σωστά και ξέφυγε με 32-25 (18′), αλλά δεν σκόραρε ως το τέλος του ημιχρόνου και οι κυανέρθυροι μείωσαν στον πόντο (33-32).

Ο Πανιώνιος πίεσε τον Άρη και στο τρίτο δεκάλεπτο, ισοφάρισε σε 36-36, αλλά ποτέ δεν κατάφερε να προηγηθεί! Ο Άρης με εξαιρετική αμυντική λειτουργία προηγήθηκε με 43-38 (25′) και 47-41 (28′) και έβαλε τις βάσεις της νίκης στο τέλος της περιόδου, όταν μπόρεσε και πάλι να ξεφύγει με 54-45.

Οι κίτρινοι διατήρησαν το προβάδισμα καθαρά σε όλη την τέταρτη περίοδο. Ο Κις μείωσε σε 58-52 (34′), ο Μπόγρης έκανε το 60-57 (37′), αλλά μέχρι εκεί… Ο Άρης με τον Μούρτο να “πνίγει” τον Παππά και όλους τους υπόλοιπους να βγάζουν τα πάντα τους μέσα στο γήπεδο ξέφυγε με 63-57 (37′) και έφτασε στο 66-60 με βολές του Πελεκάνου (1.12). Οι κυανέρυθροι προσπάθησαν με τρίποντα να μειώσουν ήταν άστοχοι, ο Άρης προηγήθηκε με 69-60 (40”) και καθάρισε το παιχνίδι… Τα δεκάλεπτα: 24-13, 33-32, 54-45, 75-66.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 10 (2/4β., 1/2δπ., 2/34τρ.), Χαντ 2, Πελεκάνος 13 (3/4β., 5/11δπ., 0/4τρ., 7ρ., 2κλ.), Τσιάρας 10 (2/3β., 4/5δπ.), Ασημακόπουλος 2 (3ρ.), Καραποστόλου 4, Χαρίσης 11 (3/4β., 4/4δπ., 5ρ.), Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος, Μούρτος 8 (2/4β., 3/4δπ., 7ρ., 2ασ.), Βεργίνης 15 (9/10β., 3/4δπ., 0/1τρ., 3ρ., 3ασ., 2κλ.), Δήμας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 8, Πέιν 6, Αθηναίου 5, Κις 5 (1), Μίλμπουρν 3 (1), Αθανασούλας, Μπατής 14 (4/4δπ., 2/3τρ., 6λ.), Γιάνκοβιτς 14 (2/2β., 3/5δπ., 2/5τρ.,9ρ., 2κλ.), Καββαδάς 3, Παππάς 8 (2/2β., 3/11δπ., 0/3τρ.), Αγραβάνης, Μπούκερ.