Α2 μπάσκετ: Στους τελικούς για την άνοδο ο Ολυμπιακός, νίκησε 80-55 (video)

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε 80-55 του Πανερυθραϊκού στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ ανόδου της Α2 μπάσκετ, έκανε το 3-0 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς εκεί όπου θα διεκδικήσει την άνοδο.

Στον απόηχο της απόφασης του επί σειρά ετών αρχηγού και ηγέτη του Ολυμπιακού, Βασίλη Σπανούλη, να ρίξει τίτλους τέλους σε μια τεράστια καριέρα σε ηλικία 39 ετών, ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε πολύ εύκολα 80-55 του Πανερυθραϊκού στον πρώτο ημιτελικό των πλέι οφ ανόδου της Α2 μπάσκετ, έκανε το 3-0 και πήρε το εισιτήριο για τους τελικούς.

Οι Πειραιώτες χρειαζόντουσαν μία νίκη απέναντι στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας μετά και τις δύο νίκες στην κανονική περίοδο, με την ομάδα του κόουτς Τσαλδάρη να παίρνει εύκολα τη νίκη στο ΣΕΦ και να τσεκάρει την πρόκριση στους τελικούς, εκεί όπου θα διεκδικήσει την άνοδο στα μεγάλα σαλόνια της χώρας.

Το ματς

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός μπήκε με διάθεση να καθαρίσει τη νίκη και να πάρει την πρόκριση. Μετά τα πρώτα τέσσερα λεπτά (6-7), οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές και με ένα επιμέρους 17-2 ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο στο +14 για το 23-9, με τους Μωραΐτη και Σκουλίδα να ηγούνται της επίθεσης.