Βήμα παραμονής για την Αλαβές (video)

Η Αλαβές κατάφερε να κερδίσει με 2-0 την Έλτσε εκτός έδρας και να κάνει ένα τεράστιο βήμα παραμονής στη La Liga, με τους γηπεδούχους την ίδια ώρα να βυθίζονται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 40’ ο Χοσέλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ύστερα από ασίστ του Ριόχα. Οι ρόλοι άλλαξαν στο 54’ αφού ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο δημιουργός σκόρερ για να γράψει ο Ριόχα το 2-0 για την Αλαβές που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, η Οσασούνα νίκησε 3-2 της Κάντιθ. Ο Μπούντμιρ στο 38’ άνοιξε το σκορ για την Οσασούνα, για να έρθει ο Σάπονιτς στο 49’ να φέρει το ματς στα ίσα ύστερα από εκτέλεση πέναλτι.

Στο 69ο λεπτό ο Ισκέρδο διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπούντιμιρ να χτυπάει ξανά στο 75’ και να γράφει το 2-2. Ο Περέα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Αραθάτε.