Βαθμός ετοιμότητας… πολύ καλός και νίκη επί της Λουκόιλ με 85-75!

Σε πολύ καλό βαθμό ετοιμότητας έδειξε πως βρίσκεται ο Άρης έναν μήνα μετά την έναρξη της προετοιμασίας του. Στο πιο δυνατό τεστ μέχρι σήμερα οι κίτρινοι επιβλήθηκαν με σκορ 85-75 της Λουκόιλ Ακαντέμικ στο πρώτο παιχνίδι του τουρνουά που διοργανώνει ο Αριστοτέλης Φλώρινας, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και στην άμυνα και στην επίθεση.

Ο Άρης είχε δύο εκρηκτικά ξεκινήματα, στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, αλλά σταδιακά έριχνε την απόδοσή του, κάτι που ίσως είναι και φυσιολογικό, αν αναλογιστεί κανείς ότι η ομάδα βρίσκεται στο μέσο της προετοιμασίας της. Οι κίτρινοι ξεκίνησαν με πεντάδα τους Μποχωρίδη, Μούρτο, Πελεκάνο, Βεζένκοφ και Χαρίση και προηγήθηκαν με 11-3 στο 3′, ενώ ο Χαρίσης στο 7′ έδωσε στην ομάδα του διαφορά 10 πόντων (17-7). Ο Αγγέλου έκανε αλλαγές, η Λουκόιλ με πρώτο “βιολί” τον Βεργίνη βρήκε λύσεις στην επίθεση και μείωσε σε 21-18 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, επιστρέφοντας στο παιχνίδι.

Στη δεύτερη περίοδο, με συνεχόμενους πόντους από τον Τσακαλέρη και τον Μποχωρίδη προηγήθηκε με 29-18 στο 12′ και λίγο αργότερα έφτασε τη διαφορά στους 16 πόντους (36-20 στο 14′). Από εκείνο το σημείο και μετά οι κίτρινοι έκαναν αρκετά λάθη, έχασαν τη συγκέντρωσή τους και έδωσαν το δικαίωμα στην Λουκόιλ (με Τάκερ και Αβράμοφ) να επιστρέψει πολύ γρήγορα στο παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 20-4 ως το φινάλε του πρώτου μέρους να ισοφαρίσει σε 40-40.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ, το ματς είχε γίνει ντέρμπι, αλλά ο Άρης εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχό του. Οι Βούλγαροι ξέφυγαν με 45-42 (23′), αλλά ο Άρης πολύ γρήγορα πήρε και πάλι το προβάδισμα (48-45 στο 24′) και μέχρι το φινάλε της περιόδου οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (51-52 στο 26′, 58-56 στο 29′ και 59-59 στο 30′).

Στην τέταρτη περίοδο ο Αγγέλου αποφάσισε να παίξει με τρεις χειριστές (Γκίκα, Αθηναίου και Μποχωρίδη), έβαλε 4αρι τον Πελεκάνο και 5αρι τον Ασημακόπουλο και με αυτό το χαμηλό σχήμα έλεγξε τον ρυθμό και βρήκε σκορ στην επίθεση. Οι κίτρινοι ξέφυγαν γρήγορα (69-61 στο 33′ και 72-62 στο 35′) και με τον Γκίκα να βάζει κρίσιμα σουτ μπόρεσαν να διατηρήσουν σχετικά εύκολα την διαφορά αυτή ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 40-40, 59-59, 85-75.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Γκίκας 10 (2), Αθηναίου 6 (1), Πουλιανίτης, Μούρτος 4, Μποχωρίδης 9 (1), Πελεκάνος 17 (2), Χαρίσης 11, Ασημακόπουλος 8, Λαρεντζάκης, Τσακαλέρης 10, Βεζένκοφ 10.

ΑΚΑΝΤΕΜΙΚ (Κόστιτς): Γκρόζεφ 5 (1), Βεργίνης 17 (2), Τάκερ 9, Κόλεφ 9, Μίνκοφ 3 (1), Αβράμοφ 12 (1), Μαρτσίνκοβιτς 8, Γκεοργκίεφ Α. 8 (1), Μπάνεφ 2, Βασίλιεφ, Γκεοργκίεφ Ν..