Βαθμός με Ράκιτιτς για τη Σεβίλλη

Με γκολ στο 92′ ο Ιβάν Ράκιτιτς έδωσε το βαθμό της ισοπαλίας στη Σεβίλη, καθώς ισοφάρισε στο τελικό 2-2 την Αλαβές στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής στη La Liga.

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με τον Λαγκουάρντια μόλις στο 5ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Οκάμπος (38′), αλλά η Αλαβές κατάφερε να πάρει ξανά την πρωτοπορία στο σκορ με το πέναλτι του Χοσέλου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα της Ανδαλουσίας πίεσε ασφυκτικά, αλλά η Αλαβές άντεξε έως τις καθυστερήσεις και το γκολ του Κροάτη άσου. Νωρίτερα, στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκε η Βιγιαρεάλ στο Βίγκο κόντρα στη Θέλτα (1-1).

Η ομάδα του Ουνάι Εμερι προηγήθηκε στο 27′ με τον Αλμπέρτο Μορένο και η ομάδα της Γαλικίας ισοφάρισε με τον Μέντεζ στο 73ο λεπτό.