Βεζένκοφ (και Άρης) για φίλημα και νίκη με 85-73!

Ο νέος είναι ωραίος, αλλά κι ο παλιός είναι αλλιώς… Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ με 9 πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο και ο Σωτήρης Καραποστόλου με κρίσιμους πόντους, άμυνα και οργάνωση, έβγαλαν τον Άρη από την δύσκολη θέση και τον οδήγησαν στη νίκη επί του ΚΑΟΔ με 85-73! Πλέον οι κίτρινοι είναι με το… ενάμιση πόδι στα πλέι οφ και διατηρούν ακέραιες τις ελπίδες τους για την 6η θέση.

Δεν είναι υπερβολή αν υποστηρίξει κανείς ότι ο Άρης έκανε το καλύτερο φετινό του ημίχρονο, παρότι αγωνίστηκε χωρίς τρεις βασικούς παίκτες! Η ομάδα έβγαλε τρομερή ενέργεια στην άμυνα, από τον πρώτο ως το τελευταίο που μπήκαν στο παρκέ και με αυτή την ενέργεια βγήκαν εξαιρετικές συνεργασίες και στην επίθεση.

Ο Άρης είχε στο πρώτο μέρος 7/11 τρίποντα, “σκοτώνοντας” τον ΚΑΟΔ από τα 6,75μ.! Προηγήθηκε με 12-3 (4′) και έφτασε σε διψήφια διαφορά τρία λεπτά αργότερα (18-8 στο 7′), κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 6/9 τρίποντα και την διαφορά στο +9 (25-16).

Ο Βαγγέλης Αγγέλου χρησιμοποίησε τους 11 από τους 12 παίκτες του, έκανε συνεχείς αλλαγές για να έχει “φρέσκα” πόδια στην άμυνα και αυτή η επιλογή έφερε αποτέλεσμα. Ο Άρη με πολύ καλό τον Βεργίνη σε τομείς που δεν φαινόταν στα προηγούμενα παιχνίδια (άμυνα, οργάνωση) κατάφερε να προηγηθεί με 34-20 (14′) και φτάσει και στο +17 (48-31 στο 19′) λίγο πριν το ημίχρονο (48-33), διάστημα στο οποίο πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέρεμι Χαντ με 12 πόντους, ενώ η αξιολόγηση έβγαλε νικητές τους κίτρινους με 52-27!

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν άσχημο για τον Άρη. Οι παίκτες του Αγγέλου έχασαν την συγκέντρωσή τους στην άμυνα, δέχτηκαν σερί 13-0 και το 50-33 στο 22′, έγινε 50-46 στο 25′. Ο Άρης αντέδρασε, προηγήθηκε με 58-50 (27′) και 62-54 (29′), αλλά ο ΚΑΟΔ κατάφερε να επιστρέψει στο φινάλε της περιόδου με πρωταγωνιστή τον Ιωάννου (65-60).

Η αντεπίθεση του ΚΑΟΔ ολοκληρώθηκε όταν η δραμινή ομάδα προσπέρασε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με καλάθι του Ρόου στο 31′ (65-66). Από εκεί και μετά ανέλαβε δράση ο Άρης… Πάλι μέσα από την καλή άμυνα οι κίτρινοι δεν πανικοβλήθηκαν, πήραν κρίσιμους πόντους από τον Καραποστόλου, προηγήθηκαν με 71-66 (34′) και όταν ο ΚΑΟΔ μείωσε στο καλάθι (71-68′), μίλησε ο… Βεζένκοφ! Με δύο δικά του καλάθια και βολές του Βεργίνη ο Άρης έκανε σερί 6-0 και έφτασε στο 77-68 (37′) και ο νεαρός φόργουορντ ήταν αυτός που έβαλε τέλος στο ματς όταν με τρίποντο έκανε το 80-70 στο 1.28 πριν το φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 48-33, 65-60, 85-73.

ΑΡΗΣ: Χαντ 15 (4/4β., 1/3δπ., 3/4τρ., 8ρ.), Βεζένκοφ 10 (1/2β., 3/4δπ., 1/2τρ., 2ρ., 2ασ.), Τσιάρας 10 (2/2β., 1/4δπ., 2/3τρ., 3ρ.), Ασημακόπουλος 11 (5ρ.), Καραποστόλου 6 (5ασ., 2κλ.), Μποχωρίδης Λ. 7 (2), Μποχωρίδης Ν., Σαρικόπουλος 9 (6ρ.), Μούρτος 8 (1), Βεργίνης 9 (4ρ., 5ασ.), Δήμας, Τσακαλέρης.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 2, Νόουλς 13 (10ρ., 5ασ.), Καλαϊτζίδης, Ακεψιμαϊδης, Μπένας 4, Μίσελ 13, Μπάβτσιτς 5, Κακαρούδης 9, Ζάρας, Ιωάννου 11 (1), Πάλμερ 6, Ρόου 10.