Βουλιάζει! Ο Άρης πήγε στον “πόλεμο” χωρίς διάθεση και ηττήθηκε από τον Πανιώνιο (80-86) στο Παλέ

Ο Άρης πήγε στον “πόλεμο” με τον Πανιώνιο δίχως διάθεση να πολεμήσει, δίχως όρεξη να παλέψει και το πλήρωσε με τον πιο οδυνηρό τρόπο, χάνοντας με σκορ 80-86 στο Παλέ και πλέον βρίσκεται στην πιο δύσκολη θέση της ιστορίας του.

Ο Άρης δεν έκανε απολύτως τίποτα σωστά στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα. Δεν έπαιξε άμυνα, δεν μόχθησε για κάθε κατοχή, άφησε τους παίκτες του Πανιωνίου να… αλωνίζουν και να σκοράρουν, όπως θέλουν, όποτε θέλουν και έδειξαν πως δεν είχαν διάθεση να παλέψουν.

Δεν μπορεί να εξηγηθεί διαφορά οι 49 πόντοι παθητικό για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, όταν δύο εβδομάδες πριν είχαν υποχρεώσει το δεύτερο Περιστέρι σε 59 σε όλο το ματς!

Ο Μποχωρίδης δεν πήρε τις μπάλες που έπρεπε να πάρει και ήταν εκτός αγώνα, συν του ότι χρεώθηκε με δύο φάουλ. Εκτός αγώνα και ο Ντραγκίτσεβιτς, αλλά και ο Γκετσεβίτσιους, την ώρα που ο Πανιώνιος με οργανωτή τον Πάσαλιτς και σκόρερ τους Βεργίνη, Σάμιουελς, Λι και Ντουρέν είχε καλύτερη εικόνα από τον Άρη.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-19 για τους κίτρινους, αλλά στη δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ. Το στοιχείο που κράτησε τον Άρη “ζωντανό” στο ματς ήταν τα τρίποντα. Οι κίτρινοι είχαν 8/16 στο πρώτο μέρος (Φιτζπάτρικ 4/5, Μπράουν 2/3), αλλά πολλά από αυτά τα τρίποντα ήταν εκτός λογικής.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 29-35 (15’), 34-40 (18’) και 40-46 (19’), αλλά ο Άρης με τρίποντο το Γκετσεβίτσιους στην εκπνοή του ημιχρόνου μείωσε σε 47-49.

Οι παίκτες του Μαρκόπουλου δεν άλλαξαν… μυαλά ούτε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με αποτέλεσμα να δεχθούν ελεύθερα σουτ από Σάμιουελς και Βεργίνη και έτσι η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (49-59) στο 24’.

Με πέντε σερί πόντους από τον Μόρις στον αιφνιδιασμό, οι κίτρινοι μείωσαν γρήγορα σε 54-59 και ξαναμπήκαν στον αγώνα, αλλά δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο. Στο 27’ το σκορ ήταν 54-62 και το δεκάλεπτο έκλεισε στο -9 για τον Άρη (59-68) με τρίποντο του Καμαριανού στην εκπνοή της περιόδου.

Ο Άρης ανέβασε την πίεσή του και την ένταση στην άμυνά του και βρήκε λύσεις από Μποχωρίδη και Ντραγκίτσεβιτς για να ισοφαρίσει σε 73-73 στο 35’, αναγκάζοντας τον Γαβριήλ να καλέσει τάιμ άουτ. Με τρίποντο του Φλιώνη στα 3:43 πριν το τέλος και ένα καλάθι του Μπράουν (3:08) ο Άρης προηγήθηκε με 78-75, αλλά ήταν βιαστικός στις επόμενες επιθέσεις, ο Φλιώνης αστόχησε σε διαδοχικά σουτ, ο Ντούρεν ήταν εύστοχος στα δικά του βάζοντας τον Πανιώνιο μπροστά με 78-79 (1:49).

Στην κατοχή του Άρη ο Φλιώνης έκανε λάθος πάσα στον Ντραγκίτσεβιτς και ο Ντούρεν με τρίποντο (χωρίς άμυνα) έγραψε το 78-82 στα 1:14 πριν το τέλος. Ο Ντραγκίτσεβιτς έχασε δύο βολές στα 1:08, ο Σάμιουελς ήταν άστοχος στα 40’’ και ο Μαυροβούνιος του Άρη μείωσε σε 80-82 στα 26’’ πριν το φινάλε. Ο Γκετσεβίτσιους έκανε φάουλ στον Βεργίνη, που έβαλε τις βολές (80-84 στα 25,7’’), ο Μόρις αστόχησε σε τρίποντο και ο Ντούρεν με 2/2 βολές έγραψε το τελικό 80-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 47-49, 59-68, 80-86.