Βόλεϊ: Ήττα της Εθνικής (1-3) στο ευρωπαϊκό, που περιμένει αύριο αποτέλεσμα… πρόκρισης

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών έχασε από την Πορτογαλία (1-3) στον δεύτερο «τελικό» πρόκρισης και πλέον περιμένει το αποτέλεσμα του Ρουμανία – Πορτογαλία την Τετάρτη (15.00) για να μάθει αν θα περάσει στη νοκ άουτ φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Ακολούθησε το PRESSARIS και στο Instagram, για ακόμα πιο άμεση ενημέρωση στα θέματα του Άρη!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλει νίκη της Ρουμανίας με 3-1 σετ προκειμένου να έχουμε τριπλή ισοβαθμία και η πρόκριση να παιχθεί στους πόντους αφού και οι τρεις ομάδες θα έχουν ίδιο συντελεστή σετ (5-13).

Η Εθνική ήθελε τη νίκη με οποιοδήποτε σκορ προκειμένου να πάρει την πρόκριση από σήμερα αλλά έχασε τον ρυθμό της μετά το πρώτο σετ ενώ δεν κατάφερε να διατηρήσει και τη διαφορά που πήρε στο δεύτερο σετ. Οι Πορτογάλοι με αλλαγή πασαδόρου και λίμπερο στο δεύτερο σετ έφεραν τούμπα όλο το ματς και πέτυχαν τον στόχο τους. Οι Ίβηρες κρατάνε πλέον την τύχη στα χέρια τους αφού αν κατακτήσουν δύο σετ κόντρα στη Ρουμανία (ακόμη κι αν χάσουν) προκρίνονται στην επόμενη φάση.

Για τους Πορτογάλους 19 πόντους σημείωσε ο Μάρκο Φερέιρα και 17 ο Αλεξάντερ Φερέιρα. Για την Εθνική έκανε σπουδαίο ματς ο Πρωτοψάλτης με 22 πόντους ενώ ακολούθησαν ο Ζουπάνης με 17 και ο Φράγκος με 16.

Τα σετ: 1-3 (25-19, 21-25, 23-25, 17-25) σε 105′

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος): Ζουπάνι 17 (15/29 επ., 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Πετρέας 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Πελεκούδας 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Φράγκος 16 (14/23 επ., 2 άσσοι, 87% υπ. – 52% άριστες), Πρωτοψάλτης 22 (18/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 87% υπ. – 50% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 81% υπ. – 31% άριστες), Ζήσης (λ), Παπαδόπουλος (0/2 επ.), Στιβαχτής, Ράπτης, Βουλκίδης 3 (2/2 επ., 1 άσσος).

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σίλβα): Τεϊξέιρα 1 (1/2 επ.), Τσβετιτσάνιν 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Φερέιρα Α. 17 (15/24 επ., 2 μπλοκ, 82% υπ. – 64% άριστες), Φερέιρα Μ. 19 (16/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μάρτινς 4 (4/9 επ., 67% υπ. – 67% άριστες), Ταβάρες / Άλβαρ (λ, 60% υπ. – 30% άριστες), Φιντάλγκο (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Ντα Σίλβα 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Σιμόες 8 (8/12 επ., 86% υπ. – 43% άριστες), Κούνχα, Μενέζες 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ).