Βόλεϊ: Ήττα (2-3) για τις Γυναίκες στο ντέρμπι

Την ήττα με 2-3 σετ γνώρισε ο Άρης στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης από τον ΠΑΟΚ για τη 18η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Ακολούθησε το PRESSARIS και στο Instagram, για ακόμα πιο άμεση ενημέρωση στα θέματα του Άρη!

H αναφορά του ΑΣ:

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να κερδίσει το τοπικό ντέρμπι με τον Π.Α.Ο.Κ., από τον οποίο ηττήθηκε με 2-3 στο τάι μπρέικ, στο κλειστό της Πυλαίας για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague.

Η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη προηγήθηκε με 1-0, βρέθηκε να χάνει με 1-2, ισοφάρισε τα σετ, όμως δεν τα κατάφερε στο τάι μπρέικ.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα στο πρώτο σετ (1-4) αλλά ο ΑΡΗΣ ιαορρόπησε και πέρασε με 6-5. Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το 14-11, αλλά με επιμέρους 2-9 ο Π.Α.Ο.Κ. Πέρασε με 16-20. Όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον ΑΡΗ. Με τη Σίμιτς να σερβίρει και να δημιουργεί τεράστια προβλήματα στον αντίπαλο, η ομάδα μας έκανε σερί 9-0 και πήρε το πρώτο σετ με 25-20.

Ο αντίπαλος ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 3-9. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και μείωσε σε 12-13. Ο Π.Α.Ο.Κ. Ξέφυγε και πάλι με 15-18, όμως οι «κιτρινόμαυρες» όχι μόνο έφεραν το σετ στα ίσια (19-19), αλλά πέρασαν με 21-20. Μετά το 23-22 ο ΑΡΗΣ έχασε δύο κρίσιμες επιθέσεις και οι φιλοξενούμενες πήραν το σετ με 24-26.

Ο Π.Α.Ο.Κ. Ξεκίνησε καλύερα στο τρίτο σετ (3-5), όμως ο ΑΡΗΣ πέρασε με 6-5. Μετά το 8-8 οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν και πήραν μία διαφορά τεσσάρων πόντων (10-14 και 14-18). Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 18-20, αλλά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο και το σετ έληξε με 19-25.

Το τέταρτο σετ ήταν συναρπαστικό. Μετά από την απόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα (6-6), οι φιλοξενούμενες πέρασαν με 9-11. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και πέρασε με 19-15, όμως ο Π.Α.Ο.Κ. Ξαναγύρισε το ματς και προηγήθηκε με 22-23. Όμως στο τέλος οι «κιτρινόμαυρες» ήταν πιο αποτελεσματικές και πήραν το σετ με 26-24, οδηγώντας τον αγώνα σε τάι μπρέικ.

Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν στο τάι μπρέικ. Πήραν από την αρχή το προβάδισμα (0-4) και το αύξησαν, σε 2-8 και 6-12, παίρνοντας το τελευταίο σετ με 9-15 και μαζί τη νίκη.

Τα σετ: 25-20, 24-26, 19-25, 26-24, 9-15.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 8 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 72 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.
Α.Σ. ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Άγκοστ 24 (23/41 επ., 1 άσσος, 73% υπ.), Κιουτσιούκη 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Κωνσταντινίδου 6 (2/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σίμιτς 19 (15/44 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Φάιερς 15 (14/26 επ., 1 άσσος, 69% υπ.) / Ιακωβίδου (λ, 73% υπ.), Πετρινόλη (λ), Πήττα 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Νταντούλα, Ανθούλη.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάσεκ): Αλμπουκέρκι 2 (2/3 επ.), Κατσορόφσκα 15 (13/22 επ., 2 άσσοι, 56% υ.), Κιόση 21 (18/41 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (9/13 επ., 6 μπλοκ), Πολυνοπούλου 13 (8/13 επ., 5 μπλοκ), Χαντάβα 23 (20/41 επ., 3 άσσοι, 50% υπ.) / Ξανθοπούλου (λ, 75% υπ.), Μυρίδου (λ), Έρτσεν 2 (2/4 επ.), Ηλιοπούλου, Κλέπκου (25% υπ.).