Βόλεϊ Ανδρών: Ήττα για τον Άρη στο τάι μπρέικ από τον Ήφαιστο Φλώρινας

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Άρη ηττήθηκε στο τάι-μπρεικ με 2-3 σετ από τον Ήφαιστο, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Pre League.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 9-5. Οι «κιτρινόμαυροι» ήλεγχαν το σετ μέχρι τα μισά, ωστόσο ο Ήφαιστος μείωσε στον πόντο με 18-17. Ο Ήφαιστος με ένα σερί 5-0, έκανε το 21-24. Ο Άρης μείωσε σε 23-24, ωστόσο η ομάδα της Φλώρινας πήρε το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Άρης έκανε το 15-11 με τον Ήφαιστο να μειώνει και πάλι στον πόντο με 15-14. Ο Άρης βρήκε απάντηση και αύξησε εκ νέου τη διαφορά στους τέσσερις με 21-17 και έκανε το 1-1 σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ, ο Άρης προηγήθηκε με 12-9 και αύξησε και άλλο τη διαφορά με 18-12. Ο Ήφαιστος μείωσε σε 19-16, αλλά στο πιο κρίσιμο σημείο οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν το 23-19 και πήραν το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ, ο Ήφαιστος αιφνιδίασε τον Αρη και έκανε το 0-7. Ο Άρης μείωσε σε 5-11. Χωρίς να μπορέσουν οι «κιτρινόμαυροι» να βρουν απαντήσεις ο Ήφαιστος έστειλε το παιχνίδι σε τάι-μπρεικ, κερδίζοντας το τέταρτο σετ με 13-25.

Στο τάι μπρεικ οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τον Ήφαιστο όμως να κάνει το 8-11. Με μπλοκ του Σωτηρίου ο Άρης μείωσε σε 12-13, αλλά ο Ήφαιστος έκανε την ανατροπή και κέρδισε με 2-3 σετ.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 25-19, 25-22, 13-25, 12-15).

ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Βόλεϊ Ανδρών: Ήττα για τον Άρη στο τάι μπρέικ από Πανερυθραϊκό

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Άρη ηττήθηκε με 2-3 σετ εντός έδρας, στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής (18ης) της Pre League.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ με 25-16.
Η συνεχεία όμως δεν ήταν ανάλογη με τους φιλοξενούμενος να κερδίζουν στις λεπτομέρειες και τα δυο σετ με 21-25 και 20-25, αντίστοιχα.
Και το τέταρτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους «κιτρινόμαυρους» να το κερδίζουν με 27-25.
Στο τάι-μπρέικ ο Πανερυθραϊκός κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος και κατέκτησε το σετ με 9-15.

Ο Άρης θα αγωνιστεί στα play-out ενώ οι ημερομηνίες θα ανακοινωθούν το προσεχές διάστημα.

Τα σετ:2-3 (25-16, 21-25, 20-25, 27-25, 9-15)