Βόλεϊ ανδρών: Ήττα του Άρη στο τάι-μπρεικ και αυλαία στα πλέι οφ

Η ομάδα Βόλεϊ ανδρών του Άρη ηττήθηκε με 3-2 σετ στο τάι-μπρέικ από τον ΟΦΗ εντός έδρας, με τους Κρητικούς να κάνουν το 2-0 στη σειρά των play-offs της Pre League και τον Άρη να ολοκληρώνει έτσι την αγωνιστική περίοδο 2023-24.

Όπως αναφέρει η ενημέρωση από τον κιτρινόμαυρο σύλλογο:

“Στην αρχή του πρώτου σετ ο ΟΦΗ ξεκίνησε δυνατά με 0-5 και 5-11, βρίσκοντας αρκετές λύσεις στο φιλέ. Οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σταδιακά σε 14-18, αλλά οι Κρητικοί με δικό τους σερί έκαναν το 15-21 και πήραν το σετ με 16-25.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Ο ΑΡΗΣ με πολύ καλή μπλοκ άμυνα πήρε προβάδισμα τριών πόντων με 10-7. Ο ΟΦΗ με δικό του σερί μείωσε σε 12-11. Στα μέσα του σετ ο ΟΦΗ πέρασε μπροστά με 14-16 με τον ΑΡΗ γρήγορα να ισοφαρίζει σε 16-16. Οι «κιτρινόμαυροι» με ένα εντυπωσιακό σερί (8-0) μετέτρεψαν το 17-18 σε 25-18 και έκαναν το 1-1 στα σετ.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και του τρίτου σετ στην αρχή με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στη συνέχεια ο ΑΡΗΣ έκανε το 11-11 σε 16-11, αλλά ο ΟΦΗ μείωσε σε 16-14. Ο ΑΡΗΣ απάντησε και πάλι αυξάνοντας τη διαφορά στο +5 με 20-15 και πήρε το σετ με 25-18.

Στο τέταρτο σετ ο ΟΦΗ κατάφερε να προηγηθεί με 3-6 με τον ΑΡΗ να ισοφαρίζει σε 7-7. Στη συνέχεια οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ με τους Κρητικούς να κάνουν το 15-17. Αν και οι «κιτρινόμαυροι» μείωσαν σε 18-19, ο ΟΦΗ έκανε το 19-22 και ισοφάρισε σε 2-2 με 21-25.

Στο τάι-μπρέικ ο ΟΦΗ ξεκίνησε εξαιρετικά με 0-4. Ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 3-6, αλλά γρήγορα και πάλι ο ΟΦΗ έκανε το 3-8. Παρά την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων» ο ΟΦΗ κατάφερε να κερδίσει με 2-3 σετ και να πέφτει η αυλαία της αγωνιστικής περιόδου για τον ΑΡΗ.

Τα σετ: 2-3 (16-25, 25-18, 25-18, 21-25, 11-15)”.