Βόλεϊ Ανδρών: Εκτός έδρας ήττα από την ΑΕΚ

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Άρη ηττήθηκε από την Α.Ε.Κ. εκτός έδρας στο «Απόστολος Κόντος» με 3-1 σετ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Pre League.

Στην αρχή του πρώτου σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με την Α.Ε.Κ. να προσπαθεί να πάρει ένα μικρό προβάδισμα και τον Άρη να είναι σε απόσταση «αναπνοής» (12-11). Μετά το time-out, η Α.Ε.Κ. πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (20-15), το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος και κατ’ επέκταση κατέκτησε το σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά με ένα σερί 5-0, αλλά με τον Άρη να μειώνει στον πόντο (6-5).  Στη συνέχεια, η Α.Ε.Κ. αύξησε ξανά τη διαφορά με αποτέλεσμα να κερδίσει και το δεύτερο σετ με 25-12.

Στο τρίτο σετ ο Άρης «μπήκε» συγκεντρωμένος και πήρε από νωρίς προβάδισμα (4-7) και παρά την πίεση της Α.Ε.Κ., το διατήρησε μέχρι και το τέλος, κατακτώντας το σετ με 23-25. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα προβάδισμα με 4-1, ο Άρης ισοφάρισε σε 8-8, αλλά στην πορεία η Α.Ε.Κ. προηγήθηκε ξανά με 13-9 και παρά την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων», κατέκτησαν το σετ με 25-18 και πήραν και τη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-19, 25-12, 23-25, 25-18).