Βόλεϊ Ανδρών: Πέρασε νικηφόρα από την Κομοτηνή ο Άρης

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Άρη έφυγε με το «διπλό» από τη Κομοτηνή, επικρατώντας με 3-1 σετ, στην πρεμιέρα της φάσης των play-out της Pre League.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-23), το οποίο-χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα-διατήρησε μέχρι το τέλος του πρώτου σετ (19-25).

Στο δεύτερο σετ, παρόλο που ο Άρης είχε προβάδισμα ακόμη και πέντε πόντων (12-17), οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ισοφάρισαν και στο τέλος το αποτέλεσμα κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την Κομοτηνή να οδηγείται στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-22.

Στο τρίτο σετ, οι αθλητές του Άρη συνέχισαν δυναμικά (6-10), ωστόσο στην πορεία η Κομοτηνή έβγαλε αντίδραση, ισοφάρισε (18-18) και ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι το 22-23. Στη συνέχεια ο Άρης κατάφερε να κερδίσει δυο συνεχόμενους πόντους και να επικρατήσει στο δεύτερο σετ με 22-25.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ, όπως αποδείχτηκε, ήταν αρκετά αμφίρροπο, ωστόσο ο Άρης κατάφερε να το κερδίσει με 24-26 και ξεκινήσει με το «δεξί» τη φάση των play-out.

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-22, 22-25, 24-26).