Βόλεϊ Ανδρών: Σπουδαία ανατροπή και νίκη του Άρη επί του Ηρακλή

Η ομάδα Βόλεϊ Ανδρών του Άρη ενώ βρισκόταν πίσω με 2-0 σετ, κατάφερε να ολοκληρώσει μια σημαντική ανατροπή και να κερδίσει το ντέρμπι απέναντι στον Ηρακλή στο τάι-μπρέικ με 3-2 σετ,  στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Pre League.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

“Όπως αναμενόταν το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο Ηρακλής πήρε μικρό προβάδισμα τριών πόντων με 7-10, το οποίο διατήρησε μέχρι τα μισά του σετ (12-15), με τον ΑΡΗ να μειώνει στον ένα, κάνοντας το 16-17. Ο ΑΡΗΣ με άσσο του Σωτηρίου ισοφάρισε σε 20-20. Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον Ηρακλή να κατακτά το πρώτο σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής με ένα σερί 6-0, έκανε το 2-6, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα. Με δύο συνεχόμενους άσσους ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 10-10. Παρά την προσπάθεια των “κιτρινόμαυρων”, ο Ηρακλής πήρε εκ νέου προβάδισμα με 13-16. Ο ΑΡΗΣ “πλήρωσε” τα λάθη στα σερβίς και την υποδοχή και έχασε το δεύτερο σετ με 20-25.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο δυνατά και πήρε μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα όπως αποδείχτηκε με 9-7. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και αύξησε τη διαφορά στους +4 με 14-10. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους δυο με 18-16, αλλά ο ΑΡΗΣ ξανά με τον Σαρικεΐσογλου και τον Μπίσετ έκανε το 20-16 και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ ο ΑΡΗΣ από νωρίς απέκτησε μια μικρή διαφορά δυο πόντων, με τις ομάδες όμως να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ παρέμεινε προσηλωμένος και διατήρησε το προβάδισμα με το να προηγείται με 18-14. Ο Ηρακλής με ένα σερί 3-0 μείωσε σε 18-17, με τον ΑΡΗ εκ νέου να αυξάνει το προβάδισμα με 21-17. Όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με τον ΑΡΗ να το κατακτά με 25-23 και να στέλνει τον αγώνα στο τάι-μπρέικ.

Τρομερό παιχνίδι και στο τάι-μπρέικ με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ είχε μικρό προβάδισμα δυο πόντων, ωστόσο ο Ηρακλής με ένα σερί 3-0, έκανε το 10-11. Ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 12-12 με τον Μπίσετ και ολοκλήρωσε την ανατροπή – νίκη με 18-16 και 3-2 σετ.

Σετ: 3-2 (20-25, 20-25, 25-20, 25-23, 18-16)”.