Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο τάι μπρέικ από τη Θήρα

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Θήρα στη Σαντορίνη, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Volley League.

Λίγο μετά την πρόκριση επί του ίδιου αντιπάλου στο Final 4 Κυπέλλου, η ομάδα του Γιάννη Τσαϊρέλη προηγήθηκε με 0-2 σετ αλλά δεν κατάφερε να κερδίσει.

Η Θήρα ξεκίνησε με 3-0 στο πρώτο σετ και στη συνέχεια έκανε το 12-8. Ο Άρης αντέδρασε και πέρασε με 13-14 και διατήρησε το προβάδισμα. Έκανε το 17-19 και το 20-22, και πήρε το σετ με 23-25.

Οι «κιτρινόμαυρες» ξεκίνησαν το δεύτερο σετ με κεκτημένη ταχύτητα και προηγήθηκαν με 1-5. Κράτησαν τον έλεγχο και έφτασαν στο +10 (4-14) και στη συνέχεια απέκρουσαν κάθε προσπάθεια για αντεπίθεση των γηπεδούχων, κάνοντας το 10-19. Η Θήρα μείωσε σε 13-19 αλλά ακολούθησε ένα κρίσιμο 0-2 για το 13-21 και ο Άρης πήρε και το δεύτερο σετ, με 16-25.

Η ομάδα της Σαντορίνης κυριάρχησε στο τρίτο σετ. Ξεκίνησε με 4-1 και 12-2 και παρά τις προσπάθειες του Άρη να μειώσει, έκανε το 18-10 και πήρε το σετ με 25-18.

Ο Άρης ξεκίνησε το τέταρτο σετ με 1-3 και 3-5, αλλά οι γηπεδούχες πέρασαν με 10-7. Στη συνέχεια έκαναν το 15-11 αλλά οι «κιτρινόμαυρες» πέρασαν με 15-16. Ωστόσο, η Θήρα πέρασε με 18-17 και 22-18 και πήραν το σετ με 25-18, οδηγώντας την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ οι γηπεδούχες ξεκίνησαν με 3-1 αλλά ο Άρης ισοφάρισε σε 3-3. Η Θήρα έκανε σημαντικό σερί και μετέτρεψε το σκορ σε 10-4. Οι «κιτρινόμαυρες» μείωσαν σε 10-6 αλλά η ομάδα της Σαντορίνης έκανε το 13-6. Ο Άρης μείωσε σε 13-8 αλλά το σετ έληξε με 15-9.

Τα σετ: 23-25, 16-25, 25-18, 25-18, 15-9.

Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο τάι μπρέικ από τον Ηλυσιακό

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε στο τάι μπρέικ με 3-2  σετ από τον Ηλυσιακό εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν αρκετά ισορροπημένο μέχρι περίπου τα μισά (11-12), ωστόσο στη συνέχεια ο Άρης με ένα σερί 4-0, αύξησε τη διαφορά στους πέντε (11-15). Παραμένοντας προσηλωμένος ο Άρης διατήρησε τη διαφορά και κατέκτησε το πρώτο σετ με 20-25.

Ο Άρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα πέντε πόντων (3-8) στο δεύτερο σετ. Οι «κιτρινόμαυρες» έφτασαν δυο φορές σε double score (7-14, 8-16) και χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο στις αντιπάλους τους, έκαναν το 2-0 σε σετ με 15-25.

Στο τρίτο σετ, ο Άρης προηγήθηκε με 4-6, οι γηπεδούχοι έκαναν το 7-7 και στη συνέχεια πήραν και το προβάδισμα με 9-7. Παρά την προσπάθεια των κοριτσιών του Γιάννη Τσαϊρέλη, ο Ηλυσιακός διατήρησε και αύξησε το προβάδισμα και κατ’ επέκταση κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο Άρης βρίσκονταν μπροστά με 3-7, ωστόσο με ένα σερί 7-0 έκαναν το 10-7. Οι «κιτρινόμαυρες» εμφανώς κουρασμένες δεν μπόρεσαν να γυρίσουν το σκορ και ηττήθηκαν στο τέταρτο σετ με 25-21.

Στο τάι μπρέικ ο Ηλυσιακός στο πιο κρίσιμο σημείο κατάφερε να πάρει δυο συνεχόμενους πόντους και να πάρει τη νίκη με 17-15.

Τα σετ: 2-3 (20-25, 15-25, 25-19, 25-21, 17-15).

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη, βρισκόμενη πίσω στο σκορ με 0-2 σετ, κατάφερε με πάθος να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ, οπού όμως δέχτηκε την ήττα από τον Ηλυσιακό  με 2-3 σετ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Άρης ξεκίνησε νωχελικά το ματς, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν προβάδισμα από πολύ νωρίς, το οποίο διατήρησαν μέχρι και το τέλος του πρώτου σετ (15-25). Παρεμφερής ήταν  η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον ΑΡΗ να μην μπορεί να βρει σε κανένα σημείο τα πατήματά του και κατά συνέπεια να το χάσει με 12-25.

Στο τρίτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν από την αρχή αποφασισμένες για την αντεπίθεση, επικρατώντας πολύ εύκολα με 25-17. Το τέταρτο σετ, το οποίο οδήγησε και στο τάι μπρέικ, ήταν παράσταση για έναν ρόλο, με τον Άρη να το κατακτά με 25-14.

Στο τάι μπρέικ ο Άρης μπήκε δυνατά και απέκτησε ένα καλό προβάδισμα (7-2), ωστόσο στους τελευταίους πόντους το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι, με τον Ηλυσιακό να το κατακτά με 13-15 και να παίρνει και τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (15-25,12-25, 25-17, 25-14, 13-15).

*Οι πόντοι του ΑΡΗ προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.
ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Τάνη 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Απλαδά 8 (1/5 επ., 7 μπλοκ), Τσούμπα 30 (26/64 επ., 1 άσσο, 3 μπλοκ), Σίλβα 9 (5/11 επ., 4 μπλοκ), Στρούμιλο 10 (10/26 επ., 33% υπ. -12% άριστες), Ρόμπινσον 4 (4/14 επ., 25% υπ. – 08% άριστες) / Θεοδοσίου (λ, 53% υπ. – 19% άριστες), Πιτσιγκώνη, Κεραμιτσοπούλου, Νταφοπούλου, Αποστολίδου 5 (1/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 20% υπ.-13% άριστες), Σαλαγκούδη.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Κάταλιν Κις): Κασδοβασίλη 13 (9/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πένε 13 (11/28 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 30% άριστες), Μπέντα 1 (1/4 επ.), Μπορχάνι 12 (10/36 επ., 2 άσσοι), Ράντοβιτς 18 (15/41 επ., 3 άσσοι, 33% υπ. – 14% άριστες), Αργυρίου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ) / Σαμπάτη (λ, 67% υπ. – 38% άριστες), Βουλγαράκη (λ), Γαροφαλάκη, Αποστολάκη, Μπαξιβανάκη.