ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα στο ται μπρέικ από ΑΕΚ

Η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε με 3-2 σετ από την ΑΕΚ στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Volley League.

Με την Λενγκβάιλερ ο Άρης προηγήθηκε με 7-10 στο πρώτο σετ, αλλά γρήγορα η ΑΕΚ επανήλθε και με την Πάσκοβα πέρασε μπροστά με 12-10. Με μία επίθεση και ένα μπλοκ από τις Λενγκβάιλερ και Καλαποδά ο Άρης πέρασε ξανά μπροστά με 12-15, αλλά η Πάσκοβα με άσσο έφερε ξανά το παιχνίδι στην ισοπαλία (15-15). Δύο λάθη της ΑΕΚ, μία επίθεση της Στεντίλ και ένας άσσος της Καλαποδά έφεραν το +5 για τις φιλοξενούμενες (15-20), που πήραν το πρώτο σετ με 21-25 μετά από επίθεση της Σαβάρ.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την ΑΕΚ να προηγείται στο τέλος με 21-17, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» έβγαλαν αντίδραση και με μπλοκ της Καλαποδά ισοφάρισαν σε 23-23 και πήραν το σετ με 25-27.

Στο τρίτο σετ οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 9-10, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ το κέρδισε εύκολα με 25-15.

Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τέταρτο σετ με την ΑΕΚ να διατηρεί το προβάδισμα από το 17-13 και να κερδίζει το σετ με 25-18.

Όλα κρίθηκαν στο τάι μπρεικ με την ΑΕΚ να βρίσκεται στο +4 και ο ΑΡΗΣ αν και πάλεψε ηττήθηκε με 15-7.

Διαιτητές: Μάλφας, Μεταξά, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σταυράτη, Παπαχατζής, Γραμματεία: Μισιάκα.