Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα του Άρη από τους Πρωταθλητές Πεύκων

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε με 3-0 σετ από τους Πρωταθλητές Πεύκων εκτός έδρας, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Volley League Γυναικών.

Όπως αναφέρει η ενημέρωση από τον κιτρινόμαυρο σύλλογο:

“Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 7-7, όπου τα Πεύκα με ένα σερί 3-0 έκαναν το 10-7 και λίγο αργότερα το 13-9. Παρά την προσπάθεια των «κιτρινόμαυρων», τα Πεύκα διατήρησαν το προβάδισμα με 17-12. Ο ΑΡΗΣ δεν τα παράτησε και μείωσε στους δυο με 20-18.  Οι γηπεδούχοι όμως με δικό τους σερί 3-0 έκαναν το 23-18 και το 1-0 σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ τα Πεύκα ξεκίνησαν δυνατά με 4-0. Οι «κιτρινόμαυρες» με δική τους αντεπίθεση ισοφάρισαν σε 5-5 και πέρασαν μπροστά με 7-10. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Στο πιο κρίσιμο σημείο τα Πεύκα έκαναν το 28-26.

Στο τρίτο σετ ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε πιο δυναμικά και πήρε προβάδισμα έξι πόντων με 3-7. Η εξέλιξη όμως του παιχνιδιού δεν ήταν ανάλογη με τα Πεύκα να ισοφαρίζουν και να περνάνε μπροστά με 20-16 και να κάνουν τα παίρνουν τη νίκη με 25-22.

Την αποστολή συνόδευσε ο ταμίας του ΑΣ, Αλέξανδρος Γκαντώνας και ο κ. Ρετζεπέρης.

Ο ΑΡΗΣ έχει έντονα παραπονα από τον διαιτητή Μαυρίδη για τα σφυρίγματα, αλλά και τη στάση του απέναντι στην ομάδα μας.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 28-26, 25-22)

Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 1 άσσο, 35 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη του ΑΡΗ και του ΑΡΗ προήλθαν από 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.
ΑΣ ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 8 (3/8 επ., 5 μπλοκ), Γκραφ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (0/1 επ., 2 μπλοκ), Νικόλοβα 13 (10/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.-22% άριστες), Κάντγουορθ 11 (7/28 επ., 4 μπλοκ, 65% υπ.-40% άριστες), Μορένο 14 (11/37 επ., 3 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 43% υπ.-29% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Καλαποδά, Μιχοπούλου 1 (1 άσσος).
Α.Σ. ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης):  Μπάκα 16 (14/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-20% άριστες), Σόουζα 7 (7/40 επ.), Νεσίμοβιτς 6 (2/10 επ., 4 μπλοκ), Ντούμαντσιτς 5 (3/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιούρντζα 9 (9/36 επ., 42% υπ.-26% άριστες), Ξανθοπούλου / Θεοδοσίου (λ, 58% υπ.-16% άριστες), Αποστολίδου”.