Βόλεϊ Γυναικών: Ήττα του Άρη στο τάι μπρέικ από την ΑΕΚ

Αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη  ηττήθηκε με 2-3 από την ΑΕΚ, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής τη Volley League.

Τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη «πλήρωσαν» και την κούραση από τους συνεχόμενους αγώνες, αφού την Τετάρτη και την Πέμπτη αγωνίστηκαν στην Αυστρία για το Challenge Cup Γυναικών.

Μετά από το ισορροπημένο ξεκίνημα στο πρώτο σετ (6-6), η ΑΕΚ πήρε διαφορά πέντε πόντων (9-14). Ο Άρης «επέστρεψε» (15-16), όμως οι φιλοξενούμενες έκαναν το 16-20. Οι γηπεδούχοι, όμως, έκαναν εντυπωσιακό σερί και πέρασαν με 21-20. Η ΑΕΚ έγραψε το 21-22, αλλά ο Άρης έδειξε ψυχή και πήρε το πρώτο σετ με 25-23.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με ισορροπία και στο δεύτερο σετ (6-5). Ο Αρης πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (14-9), πριν η ΑΕΚ ισοφαρίσει σε 16-16. Με σερί 4-0 τα κορίτσια του Γιάννη Τσαϊρέλη έκαναν το 20-16 και στη συνέχεια το 24-19, παίρνοντας το σετ με 25-22.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο τρίτο σετ. Προηγήθηκε με 2-6 και παρότι ο Αρης μείωσε σε 5-7, έκανε ένα εντυπωσιακό σερί γράφοντας το 6-20. Ο Γιάννης Τσαϊρέλης έριξε στο παρκέ τις νεαρές αθλήτριές του και το σετ τελείωσε με 10-25.

Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα και στο τέταρτο σετ και προηγήθηκαν με 8-12. Ο Άρης έκανε συνεχείς προσπάθειες για να επιστρέψει και μετέτρεψε το 14-20 σε 20-22, όμως η ΑΕΚ πήρε τους τελευταίους τρεις πόντους και οδήγησε το ματς στο τάι μπρέικ (20-25).

Στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ μετέτρεψε το 2-0 σε 2-4, πριν ο Αρης ξαναπεράσει με 5-4. Το πρώτο μισό έληξε με 7-8 με έντονες διαμαρτυρίες του ΑΡΗ για μπλοκ άουτ που καταλογίστηκε. Η ΑΕΚ έκανε το 8-11 και το 10-14. Ο Αρης μείωσε σε 13-14 αλλά η Ένωση πήρε το σετ με 13-15, μαζί και τη νίκη.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 10-25, 20-25, 13-15.