Βόλεϊ Γυναικών: Δεν τα κατάφεραν στον Πειραιά

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ στο Ρέντη, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά τον αγώνα παίρνοντας γρήγορα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (5-1), το οποίο διατήρησαν καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ και οδηγήθηκαν στην κατάκτηση του με 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυρες» παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένες, περιορίζοντας τα λάθη και παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (1-5). Μετά το time-out που πήρε η ομάδα του Πειραιά, το παιχνίδι εξισορροπήθηκε (8-8) και πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι τα μισά του σετ. Στη συνέχεια, ο ΑΡΗΣ «ανέβασε» ρυθμούς, κατάφερε να ξανά προηγηθεί στο σκορ με τέσσερις (16-19) και να ισοφαρίσει σε 1-1 με 23-25.

Στο τρίτο σετ, η εικόνα ήταν παρεμφερής με αυτή του δευτέρου, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, τον ΑΡΗ να αποκτά προβάδισμα τεσσάρων πόντων (13-17) στα μισά του τρίτου σετ, αλλά τον Ολυμπιακό να γυρίζει το εις βάρος του σκορ και να κατακτά το τρίτο σετ με 25-22.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» ξέμειναν από δυνάμεις με αποτέλεσμα να δεχτούν την ήττα με 3-1 σετ.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 23-25, 25-22, 25-11).