Βόλεϊ γυναικών: Πρεμιέρα με επική ανατροπή και νίκη επί του Παναθηναϊκού!

Με επική ανατροπή ξεκίνησε ο Άρης το πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό στο κλειστό γυμναστήριο της Μίκρας με 3-2 σετ, αφού πρώτα βρέθηκε πίσω με δύο σετ!

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τη νευρικότητα των παικτριών του Άρη και πολύ εύκολα κέρδισε τα δύο πρώτα σετ, με 15-25 και 13-25.

Η αντίδραση των κίτρινων ήταν… ισοπεδωτική! Μείωσαν αρχικά σε 2-1 σετ παίρνοντας το τρίτο με 32-30, ισοφάρισαν σε 2-2 με 25-23 και με την ψυχολογία υπέρ τους ολοκλήρωσαν την ανατροπή, κερδίζοντας το τάι μπρέικ εύκολα, με 15-6!

Τα σετ: 15-25, 13-25, 32-30, 25-23, 15-6

Ο ΑΣ Άρης ανέφερε στην επίσημη ιστοσελίδα του: «Με το καλημέρα» της Volley League ο Άρης έβαλε υποψηφιότητα για την ανατροπή της χρονιάς! Η ομάδα του Θανάση Δράμπα κέρδισε με 3-2 τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Ο Άρης βρέθηκε πίσω με 0-2 στα σετ, ενώ στο τρίτο ο ΠΑΟ είχε συνολικά έξι «ματς μπολ». Κι όμως, οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν μεγάλη ψυχή και όχι μόνο πήραν το τρίτο σετ, αλλά και τα δύο επόμενα, φτάνοντας στη σπουδαία νίκη.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και προηγήθηκε με 4-9. Ο Άρης αντέδρασε και μετέτρεψε το 9-13 σε 13-13 και 14-14, όμως οι «πράσινες» απάντησαν με ένα σερί 0-7, που έγραψε το 14-21, με αποτέλεσμα να πάρουν το πρώτο σετ με 15-25.

Οι φιλοξενούμενες κυριάρχησαν και στο δεύτερο σετ. Μετά το αρχικό 2-2, πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν με 6-12 και 9-20, φτάνοντας στο 0-2 με σκορ 13-25.

Το τρίτο σετ ήταν συγκλονιστικό. Ο Άρης ήταν κυρίαρχος στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 8-4 και 13-7. Ο ΠΑΟ αντέδρασε και πέρασε με 17-19. Λίγο αργότερα έκανε το 22-24, όμως οι «κιτρινόμαυρες» δεν παραδόθηκαν. Παρά τα τέσσερα συνεχόμενα ματς – μπολ του αντιπάλου, πήραν τελικά το σετ με 32-30, μειώνοντας σε 1-2.

Ο Άρης είχε το ψυχολογικό αβαντάζ και πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα, στο τέταρτο σετ. Προηγήθηκε 5-1 και 11-5 και ποταν ο ΠΑΟ αντέδρασε (12-11), έ4κανε το 15-12. Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν (18-18), ο Άρης έκανε 4-0 για το 22-18, όμως οι «πράσινες» μετέτρεψαν το 23-20 σε 23-23. Όμως τα κορίτσια του Δράμπα ήταν πιο ψύχραιμα και έκαναν το 25-23, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τα σετ.

Τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τον Άρη στο τάι μπρέικ. Το 4-1 και το 6-2 έδειξε τις προθέσεις του, έκανε το σκορ 12-5 και πήρρ το σετ με 15-6, ολοκληρώνοντας τη μεγάλη ανατροπή και παίρνοντας τη νίκη.

Τα σετ: 15-25, 13-25, 32-30, 25-23, 15-6″.

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 48 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 69 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 7 (4/5 επ., 3 μπλοκ), Τζούριτς 4 (1/9 επ., 3 μπλοκ), Κλάιν 16 (11/35 επ., 4 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Δρακουλίδου 8 (2/5 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Ανθούλη 19 (16/51 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έβανς 17 (14/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 39% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 13% υπ. – 0% άριστες), Τερζίου (λ, 48% υπ. – 29% άριστες), Μυλωνά (14% υπ. – 14% άριστες), Τάνη 4 (4 άσσοι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Δερμάτης): Χουντέκοβα 14 (10/33 επ., 4 άσσοι, 48% υπ. – 42% άριστες), Νεΐκοβα 6 (3/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 19 (16/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χαντάβα 22 (18/49 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Μεταξά 10 (5/14 επ., 5 μπλοκ), Σάντσεζ 18 (17/27 επ., 1 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 58% υπ. – 34% άριστες), Τζαφέρη (λ), Γιανναρά.