Βόλεϊ Γυναικών: Πρώτο βήμα για τον Άρη, νίκη (3-0) επί του Απολλώνιου

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του Άρη επικράτησε με 3-0 σετ εντός έδρας επί του Απολλώνιου, στην πρώτη από τις δυο μεταξύ τους αναμετρήσεις για τα play-out της Volley League Women.

Ο Άρης με ένα ξέσπασμα έκανε το 10-4, το οποίο διατήρησε εύκολα και αύξησε, κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν με 5-1, ωστόσο ο Απολλώνιος μείωσε σε 5-3 και ισοφάρισε σε 6-6. Στη συνέχεια οι δυο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, με τον Άρη να ξεφεύγει με μικρή διαφορά τριών πόντων (13-10). Ο Άρης μετέτρεψε το 15-13 σε 17-13 και 19-15. Ο Απολλώνιος όμως έδειξε αντίδραση και με δικό του σερί ισοφάρισε σε 19-19. Οι «κιτρινόμαυρες» διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και πήραν εκ νέου προβάδισμα τεσσάρων πόντων (23-19), αλλά και πάλι ο Απολλώνιος βρήκε λύσεις και μείωσε στον πόντο με 23-22. Ο Άρης όμως με ένα σερί 3-0 πήρε το σετ με 25-22.

Στην αρχή του τρίτου σετ οι δυο ομάδες βρίσκονταν ισόπαλες με 3-3, αλλά ο Άρης με ένα επιμέρους σκορ 5-0 έκανε το 8-3. Ο Απολλώνιος είχε τη δική του απάντηση και ισοφάρισε σε 9-9. Οι «κιτρινόμαυρες» έκαναν το 14-10, με τον Απολλώνιο να μειώνει σε 14-13, αλλά και πάλι γρήγορα ο Άρης «ξέφυγε» με 19-15 και πήρε τη νίκη με 25-19.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι στην έδρα του Απολλώνιου το Σάββατο 30 Μαρτίου.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-22, 25-19)