Βόλεϊ Νεανίδων: Άνετη νίκη επί του Απόλλωνα και πρώτο βήμα

Η ομάδα Βόλεϊ Νεανίδων του Άρη επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ του Απόλλωνα Πάτρας στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ20, με τους αγώνες να διεξάγονται το τριήμερο 24-26 Μαρτίου στο Μαρκόπουλο.

Ο Άρης από την αρχή είχε τα ηνία του αγώνα και δε δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα, κατακτώντας εύκολα και τα τρία σετ. Στο πρώτο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» απέκτησαν πολύ γρήγορα διαφορά εννιά πόντων (12-3). Στη συνέχεια ο Άρης αύξησε τη διαφορά στους δέκα, κάνοντας double-score (20-10) και χωρίς να απειληθεί, κατέκτησε τα σετ με 25-11.

Το δεύτερο σετ ήταν παράσταση για έναν… ρόλο με τις «κιτρινόμαυρες» να το κατακτούν άνετα με 25-8. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Άρης ξεκίνησε πιο νωχελικά με τον Απόλλωνα να παίρνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων, κάνοντας το 4-8, ωστόσο οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν γρήγορα σε 11-11. Μέχρι τα μισά του σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, ωστόσο στο πιο κρίσιμο σημείο ο Άρης αύξησε τη διαφορά στο +3 (20-17) και κατέκτησε το σετ με 25-20.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας αύριο (Σάββατο, 25/03, 20:00) με αντίπαλο τον Π.Α.Ο.Κ.

Ο ΑΣ Άρης συγχαίρει τα κορίτσια μας για τη νίκη και εύχεται καλή επιτυχία για το αυριανό παιχνίδι.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-8, 25-20).