Βόλεϊ Νεανίδων: Νίκη του Άρη με ανατροπή επί του Π.Α.Ο.Κ. και τώρα τελικός

Η ομάδα Βόλεϊ Νεανίδων του Άρη κέρδισε με 1-3 σετ του Π.Α.Ο.Κ., στη δεύτερη αγωνιστική της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κοριτσιών Κ20, η οποία διεξάγεται στο Μαρκόπουλο και αύριο (Κυριακή, 26/03) αντιμετωπίζει τον ΑΟ Μαρκοπούλου όπου θα κριθεί και ο τίτλος.

Ο Π.Α.Ο.Κ. πήρε γρήγορα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (6-2) το οποίο διατήρησε σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ, με τον Αρη όμως να ισοφαρίσει σε 19-19. Στο πιο κρίσιμο σημείο και ενώ ο Αρης προηγούταν με 21-22, ο Π.Α.Ο.Κ. κατάφερε να ανατρέψει το σκορ και να κατακτήσει το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι «κιτρινόμαυρες» έδειξαν αποφασισμένες για την ανατροπή, αποκτώντας διαφορά πέντε πόντων (4-9). Παρά την πίεση του Π.Α.Ο.Κ. ο Αρης κατάφερε να παραμείνει μπροστά στο σκορ και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ με 18-25. Παρεμφερής ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ με τις «κιτρινόμαυρες» να κάνουν το 2-7 και να υποχρεώνουν τον Π.Α.Ο.Κ. σε time-out. Ο Άρης διατήρησε τα ηνία του σετ αυξάνοντας τη διαφορά σε double score (7-14) και το κατέκτησαν με 20-25.

Το τέταρτο και τελευταίο σετ ήταν ένα πραγματικό… ντέρμπι μέχρι τα μισά του, χωρίς οι δυο ομάδες να μπορούν να «ξεφύγουν» στο σκορ. Ο Άρης με πέντε συνεχόμενους πόντους όμως, μετέτρεψε το 14-13 σε 14-18 και κατέκτησε το σετ με 20-25 και κατ’ επέκταση πήρε και τη νίκη με 1-3 σετ.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας αύριο (Κυριακή, 26/03, 18:00) με αντίπαλο τον ΑΟ Μαρκοπούλου όπου θα κριθεί και η κούπα.

Ο ΑΣ ΑΡΗΣ συγχαίρει τα κορίτσια για τη νίκη και τις εύχεται καλή επιτυχία στον αυριανό τελικό.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 18-25, 20-25, 21-25).