Βόλεϊ: Πάλεψαν αλλά δεν άντεξαν οι Έφηβοι του Άρη (1-3)

Πάλεψαν για την ανατροπή απέναντι στον Μίλωνα, αλλά δεν τα κατάφεραν οι Έφηβοι του Άρη, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Αναφέρει σχετικά ο ΑΣ Άρης: «Η ομάδα Εφήβων Βόλεϊ του ΑΡΗ έκανε μεγάλη αντεπίθεση μετά το δεύτερο σετ, όμως δεν κατάφερε να την ολοκληρώσει και ηττήθηκε με 3-1 σετ από τον Μίλωνα, στη δεύτερη μέρα του φάιναλ φορ του Πανελληνίου Πρωταθλήματος το οποίο διεξάγεται στην Αθήνα.

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε πίσω με 0-2, πήρε άνετα το τρίτο σετ και είχε την ευκαιρία να κατακτήσει και το τέταρτο και να φέρει το ματς στα ίσια, όμως στο τέλος λύγισε.

Στο πρώτο σετ ο ΑΡΗΣ μετέτρεψε το 4-8 σε 9-9, όμως ο αντίπαλος πήρε τον έλεγχο εκ νέου και το έκλεισε με 18-25. Στο δεύτερο σετ η εικόνα δεν άλλαξε. Ο Μίλων προηγήθηκε με 4-8 και 11-17, ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 14-17, αλλά το σετ έληξε 20-25.

Ο ΑΡΗΣ έκανε την αντεπίθεσή του στο τρίτο σετ. Προηγήθηκε με 7-2 και 17-6 και το πήρε άνετα με 25-9.

Το τέταρτο σετ ήταν συναρπαστικό. Μετά το αρχικό 5-5 οι παίκτες του Άγγελου Αγγελή προηγήθηκαν με 9-7 και 15-12. Ο αντίπαλος αντέδρασε και πέρασε 15-18, όμως ο ΑΡΗΣ ξαναπήρε το προβάδισμα με 20-19. Οι «κιτρινόμαυροι» μετέτρεψαν το 21-23 σε 23-23, όμως στις τελευταίες δύο φάσεις ο Μίλων ήταν πιο αποτελεσματικός, με αποτέλεσμα το 23-25».

Τα σετ: 18-25, 20-25, 25-9, 23-25.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Άγγελος Αγγελής): Σαλταφερίδης 14 (12/34 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.), Φραγκουλίδης 10 (8/17 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τέλιος 8 (7/22 επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (3/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γεωργίου 6 (4/5 επ., 2 μπλοκ), Αλεξάκης 6 (2/7 επ., 4 μπλοκ) / Κάλφας (λ, 30% υπ.), Πετίκας (λ), Ψαθόπουλος 1 (1 μπλοκ), Κατσαμίρας, Μάντζιος.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Γιάννης Στυλιανού): Χανδρινός 24 (18/45 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ.), Καφούρος 9 (4/22 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 26% υπ.), Ηλιακόπουλος Χρ. 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Παπαδάκης 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Ηλιακόπουλος Ν. 5 (3/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κανάσαρος 12 (12/32 επ., 45% υπ.) / Σεμιτέκολος (λ), Κωνσταντακόπουλος (λ, 36% υπ.), Λούβρος, Αναγνωστόπουλος 1 (1/1 επ.).