Γίνεται ξανά το Άντερλεχτ – Γκενκ λόγω λάθους από το VAR

Ιστορική απόφαση στο Βέλγιο, αφού η πειθαρχική επιτροπή αποφάσισε την επανάληψη της αναμέτρησης της 23ης Δεκεμβρίου ανάμεσα σε Άντερλεχτ και Γκενκ που είχε λήξει με νίκη των γηπεδούχων με 2-1.

Η Γκενκ είχε προσφύγει δικαστικά και ζητούσε επανάληψη του ματς για ένα λανθασμένα ακυρωθέν γκολ της στο 0-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν κερδίσει πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Σμάιχελ, όμως στην επαναφορά ο Σαρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το VAR πρότεινε στον διαιτητή να ακυρώσει το γκολ, επειδή ο σκόρερ είχε μπει νωρίτερα στην περιοχή, ωστόσο φαίνεται ότι δύο παίκτες της Άντερλεχτ είχαν μπει πριν από αυτόν επομένως το πέναλτι έπρεπε να επαναληφθεί.

Η πειθαρχική επιτροπή δέχθηκε την έφεση της Γκενκ και αποφάσισε την επανάληψη της αναμέτρησης, δημιουργώντας ένα πρωτοφανές δεδικασμένο!