Γαλλία: «Διπλό» της Μονακό στο Νις

Η Μονακό «έκοψε τη φόρα» της Νις, την οποία νίκησε με 2-0 στην «Allianz Riviera» και την έφτασε στην πέμπτη θέση. Οι Μονεγάσκοι του Νίκο Κόβατς σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο απέναντι στους γηπεδούχους, που πραγματοποιούν καλή πορεία έως τώρα στο Σαμπιονά.

Το σκορ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Αξέλ Ντισασί, από ασίστ του Γιουσούφ Φοφανά, για να διπλασιάσει ο Σοφιάν Ντιοπ στο 53΄. Οι «αετοί» προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, μείωσαν με τον Πιερ Λες-Μελού στο 69΄, αλλά δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Νωρίτερα εντυπωσιακή ήταν η Ανζέ, η οποία διέλυσε με 5-1 εκτός έδρας τη Νιμ και ανέβηκε στην έβδομη θέση.

Η Ναντ με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο επικράτησε 2-0 της Λοριάν, ενώ σε ένα από τα πιο «χορταστικά» παιχνίδια της σεζόν Λανς και Ρεμς αναδείχθηκαν ισόπαλες 4-4, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν δύο γκολ στις καθυστερήσεις!