Γερμανία – Κολομβία 1-2: Με buzzer beater οι Κολομβιανές στο 90+7′ πήραν την πρόκριση στις “16” (video)στο Παγκόσμιο

Η Κολομβία είναι στις “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών, με τη Βανιέγας να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα της κόντρα στη Γερμανία με buzzer beater στο 90+7′.

Η Κολομβία αν και προηγήθηκε της Γερμανίας χρειάστηκε το χρυσό γκολ της Βανιέγας για να πανηγυρίσει τη νίκη και μαζί την πρόκριση στις “16” του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο.

Με ένα εντυπωσιακό σουτ μέσα από την περιοχή η Καϊσέδο έστειλε την μπάλα στο “γάμα”, δίνοντας προβάδισμα στην Κολομβία στο 52ο λεπτό του αγώνα.

Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε για τη Γερμανία στο 89′, με την Ποπ να δίνει το φιλί της ζωής στην ομάδας, κάνοντας το 1-1 τ από την άσπρη βούλα.

Τελικά, οι Κολομβιανές αποδείχθηκαν επτάψυχες. Μέχρι τα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων έψαχναν το buzzer beater και το βρήκαν με την Βανιέγας, με σκαστή κεφαλιά στο 90+7′ να πετυχαίνει το πρώτο γκολ με τη φανέλα της εθνικής και να κάνει το 2-1, στέλνοντας την Κολομβία στις “16”.