Για την “τιμή των όπλων”, ο Άρης αποχαιρετάει την χρονιά

Για την “τιμή των όπλων”, ο Άρης αποχαιρετάει την χρονιά στην Ηλιούπολη στο γυναικείο βόλεϊ.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες & Κόρνερ σε κάθε αγώνα του Άρη

Τα κορίτσια του Άρη ανεξαρτήτου αποτελέσματος σήμερα (18:00) κόντρα στον ΓΣ Ηλιούπολης, θα τερματίσουν στην 5η θέση, μένοντας εκτός πλέι οφ.

Αναλυτικά η ανάλυση της τελευταίας αγωνιστικής και το πρόγραμμα από την Ομοσπονδία του βόλεϊ:

Την Κυριακή 31 Μαρτίου θα ολοκληρωθεί η κανονική περίοδος του πρωταθλήματος της Volleyleague γυναικών. Αρχικά όλοι αγώνες της 22ης αγωνιστικής είχαν προγραμματιστεί για το Σάββατο 30 Μαρτίου και ώρα 18.00, ωστόσο ο αγώνας του Πανναξιακού με τη Θέτιδα μεταφέρθηκε μία ημέρα αργότερα, λόγω του απαγορευτικού στο λιμάνι του Πειραιά.
Το ντέρμπι της αγωνιστικής θα γίνει στη Σαντορίνη, όπου ΑΟ Θήρας και Ολυμπιακός θα τεθούν αντιμέτωποι μία εβδομάδα πριν την συμμετοχή τους στο final-4 του Κυπέλλου στις Σέρρες (5-6/4).
Την παραμονή τους στην κατηγορία παίζουν οι Μακεδόνες στα Κύμινα κόντρα στην υποβιβασμένη Κόρινθο. Η ομάδα του Γιώργου Οικονομίδη χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ και να ηττηθεί η Ηλιούπολη με καθαρό σκορ από τον Άρη στην Αθήνα για να κερδίσει την παραμονή της και να υποβιβαστεί ο ΓΣΗ. Η ομάδα της Λίας Μήτση χρειάζεται δύο σετ για να παραμείνει στη Volleyleague και το 2020.
Ο Ηλυσιακός υποδέχεται τον Πορφύρα, με τις δύο ομάδες να είναι αδιάφορες βαθμολογικά. Η ομάδα του Πειραιά θα τερματίσει στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Ηλυσιακός αναλόγως με το αποτέλεσμα που θα φέρει αλλά και από τον αγώνα του Μαρκόπουλου με τον Αίαντα (επίσης αδιάφορες βαθμολογικά), μπορεί να τερματίσει 8ος ή 9ος.
Η αγωνιστική θα κλείσει με τον αγώνα του Πανναξιακού με τη Θέτιδα. Η ομάδα της Νάξου θα τερματίσει στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα και η Βούλα στην 4η.

Volleyleague Γυναικών – 22η αγωνιστική
Σάββατο 30 Μαρτίου
ΔΑΚ Κυμίνων 18.00: ΑΣ Μακεδόνες – ΑΣΠ Κόρινθος
Διαιτητές: Παπακοσμάς, Μαυρίδης, Παρατηρητής: Καραγιάννης, Επόπτες: Κακάτσιου, Κεχαγιά, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.
Ιλισίων 18.00: ΑΟ Ηλυσιακός – ΑΟΦ Πορφύρας
Διαιτητές: Κυριοπούλου, Λιάκου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Αρβανίτης, Σταθοπούλου, Γραμματεία: Κληματσίδα.
Μαρκόπουλο 18.00: ΑΟ Μαρκοπούλου – ΑΠΣ Αίας
Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Μαυρικίδου, Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επότες: Παπαγιαννόπουλος, Χατζηβασιλείου, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.
Α’ Ηλιούπολης 18.00: ΓΣ Ηλιούπολης – ΑΣ Άρης
Διαιτητές: Μουλά Λ., Οικονόμου Μ., Παρατηρητής: Βασιλειάδης, Επόπτες: Αλεβετσοβίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Πεσίνογλου.
ΔΑΠΠΟΣ 18.00: ΑΟ Θήρας – Ολυμπιακός ΣΦΠ
Διαιτητές: Φραγκάκης, Νικολόπουλος, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Δρόσος, Χατζηδούκας, Γραμματεία: Τάλαρου.
Κυριακή 31 Μαρτίου
ΔΑΚ Νάξου 18.00: Πανναξιακός ΑΟΝ – ΑΣΠ Θέτις
Διαιτητές: Μενεσλής, Βελώνης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Μουστάκη, Θεοδοσίου, Γραμματεία: Τζακωνιάτου.