ΜΠΑΣΚΕΤ

Για τη δεύτερη νίκη οι νεανίδες του Άρη κόντρα στον Ηρόδοτο!

Οι νεάνιδες του ΑΡΗ νίκησαν εύκολα την Άμιλλα Τρίπολης με το εντυπωσιακό 15-88, για την πρώτη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος 2015-2016, που διεξάγεται στη Βούλα.

Ο αγώνας ήταν από την αρχή εύκολος, με τις «κίτρινες» να κλέβουν συνέχεια την μπάλα από τον αντίπαλο και έτσι προηγήθηκαν στο σκορ με 0-34 λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου.

Στη συνέχεια του αγώνα, η Άμιλλα μείωσε σε 6-36, αλλά ο ΑΡΗΣ συνέχισε ακάθεκτος με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με σκορ 6-53.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό, μιας και οι κίτρινες προηγήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με 10-70.

Ο προπονητής της ομάδας του ΑΡΗ μοίρασε τον χρόνο σε όλες τις παίκτριες του. Πρώτη σκόρερ για του αγώνα ήταν η Ρωξάνη Μπουντούκα, η οποία πέτυχε 16 πόντους.

Επόμενος αγώνας για τις νεάνιδες του ΑΡΗ είναι σήμερα στις 20:00, στο Κλειστό γήπεδο της Βούλας «Γ. Γεννηματάς», εναντίον του Ηροδότου Νέας Αλικαρνασσού Ηρακλείου Κρήτης για τη δεύτερη αγωνιστική του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 2-34, 6-53, 10-70, 15-88

Διαιτητές: Διμπινούδης-Γιακείμη

Άμιλλα Τρίπολης (Βερβαινιώτης): Οικονομάκου 6, Παρασκευοπούλου 4, Σαραντοπούλου 1,  Σταθακοπούλου, Κοκκώνη, Μπαρμπαγιάννη 2, Θεοδωράκη, Γκατζιώλη, Μίχα 2, Σαλαβράκου.

ΑΡΗΣ (Μαρβάκης-Ατακτίδης): Μπουντούκα 16, Βαντσιούρη 13(1), Ουζούνη Μάγδα 10, Σικαλίδου 8(1),Τσινέκε Έλενα 8, Γιαννουσίου 8, Αντωνιάδου Σοφία 7(1), Γκρίτζαλη 4, Θωμόγλου 4, Τσινέκε Κατερίνα 4, Αβρονιδάκη 4, Νιγδέλη 2.

Πηγή: arisac.gr