Γιορτή στο Παλέ και εύκολη νίκη (67-63) επί του Πανιωνίου!

Σε ένα γεμάτο Αλεξάνδρειο, ο Άρης πήρε την 14η νίκη του, κερδίζοντας στο… ρελαντί τον ουραγό Πανιώνιο με σκορ 67-63. Για άλλο ένα παιχνίδι ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν καταπληκτικός επιθετικά, ενώ πολύ σημαντική ήταν η προσφορά του Ντρου Νέιμικ.

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο Άρης έλεγξε το παιχνίδι από το ξεκίνημά του. Μπορεί οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη να μην είχαν την ίδια απόδοση με άλλους αγώνες, όμως με τον Βεζένκοφ και πάλι σε ρόλο πρωταγωνιστή προηγήθηκαν με 12-9 (6’) και 15-11 (7’), έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 17-14 και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την πίεσή τους στην άμυνα με την τριάδα Τόμας, Αντεγκμπόγιε, Μούρτου στην περιφέρεια, πήραν και διαφορά ασφαλείας.

Στο 13’ το σκορ ήταν 23-14, στο 15’ η διαφορά πήγε στους 11 πόντους (27-16), με συνεχόμενους πόντους του Βεζένκοφ το σκορ έγινε ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου μέρους 35-20, ενώ ο Πάσαλιτς με τρίποντο έδωσε στον Άρη αέρα 16 πόντων (38-22) στην ανάπαυλα.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους (42-22 στο 24’ και 45-25 στο 25’), όμως ο Πανιώνιος με κορυφαίο τον Ταμπς επέστρεψε στο ματς. Ο Αμερικανός με προσωπικές ενέργειες έβαλε την ομάδα του και πάλι στο παιχνίδι, καθώς στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η διαφορά έφτασε τους 7 πόντους (50-43).

Ο Άρης αντέδρασε και με πρωταγωνιστές Βεζένκοφ και Νέιμικ αποκατέστησε την τάξη, φτάνοντας στο +16 (66-50) στο 37’. Εκεί τελείωσαν όλα για την υπόθεση νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 38-22, 50-40, 67-63.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 11 (1/1δπ., 3/9δπ., 7ασ.), Ριντ, Τόμας 9 (6ρ., 3ασ., 2κλ.), Πουλιανίτης, Καραθανάσης 4, Βεζένκοφ 21 (4/4β., 4/7δπ., 3/9τρ., 9ρ., 2ασ., 2κλ.), Νέιμικ 11 (3/3β., 4/9δπ., 11ρ., 3κοψ.), Μούρτος 4, Σίμτσακ 2, Αντεγκμπόγιε 5 (5ασ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ξανθόπουλος 9 (4ρ., 6ασ.), Βεργίνης 12 (3), Σπυρόπουλος, Στρναντ 3 (1), Μπιλλής, Σταμάτης 2, Άσελιν, Κόλεμαν 6 (9ρ.), Κορόλεφ 8 (1), Ταμπς 23 (4/6β., 5/9δπ., 3/8τρ., 5ρ.).