Γκρι αλητεία…

Η αλητεία στο μπάσκετ έχει χρώμα γκρι. Το είδαν όλοι σήμερα στο Αλεξάνδρειο. Ο Άρης ηττήθηκε από τον Σχινά, τον Μπήτη και τον Μαγκλογιάννη με σκορ 85-91 και όχι φυσικά από την ΑΕΚ που απλά έπαιζε… Αυτό που έγινε σήμερα στο Παλέ λέγεται έγκλημα. Τίποτα λιγότερο.

Το σκηνικό ήταν και πάλι έτοιμο από τις γκρι σκιές. Η διαιτησία των Μπήτη και Μαγκλογιάννη ήταν προκλητική, αλλά εν τέλει το μόνο που κατάφεραν οι δύο “λίγοι” διαιτητές ήταν να συσπειρώσουν ακόμα περισσότερο την ομάδα του Πρίφτη, να βάλουν και τον κόσμο στο ματς και ο Άρης να κάνει εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και αφού χρεώθηκε με δύο γρήγορα φάουλ ο Καββαδάς (μπορεί να μην ήταν κανένα από τα δύο…) η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκε με 11-16 (7’), αλλά οι κίτρινοι με τον Τσαϊρέλη να έχει 2/2 τρίποντα ισορρόπησαν και μείωσαν σε 21-22 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Μπήτης και Μαγκλογιάννης έκαναν αίσχη. Τόσο απλά. Χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Πρίφτη που ήταν έξαλλος με αυτά που έβλεπε, το Παλέ πήρε φωτιά και το 23-28 στο 13’ έγινε 35-28 στο 15’ με τον Άρη να “δαγκώνει” την ΑΕΚ σε άμυνα και επίθεση! Ο Βασιλειάδης προσπάθησε να κρατήσει την ομάδα του στο ματς, μείωσε σε 37-32 (16’), αλλά ο Άρης είχε βρει ρυθμό και με εξαιρετικούς τους Μούρτο (11π.) και Γιάνκοβιτς (9π.) προηγήθηκε με 47-37 (18’) και 51-41 λίγο πριν ο Ελονού με βολές μειώσει σε 51-43 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Οι γκρι συνέχισαν το έργο τους και στην τρίτη περίοδο. Στο 25’ ο Μαγκλογιάννης αντί να δώσει επιθετικό φάουλ στον Μαυροκεφαλίδη που έριξε αγκωνιά στον Καββαδά, χρέωσε τον σέντερ του Άρη με το τρίτο του φάουλ. Ο Σχινάς έδωσε τεχνική ποινή στον Πρίφτη, που ήταν η δεύτερη και τον απέβαλλε! Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 56-56, αλλά ο Άρης κατάφερε με Τσαϊρέλη και Γιάνκοβιτς να ξεφύγει και πάλι, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο 68-63.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα την τέταρτη περίοδο. Προηγήθηκε με τον Ελονού με 68-69 (32’) και λίγο αργότερα ο Μαυροκεφαλίδης έκανε το 71-74 (34’), αναγκάζοντας τον Καμπερίδη να πάρει τάιμ άουτ. Οι κίτρινοι ισορρόπησαν, ισοφάρισαν σε 76-76 (35’), αλλά ήταν πάντα εκεί η αλητεία των γκρι να προστατεύει την ΑΕΚ, η οποία με τον Ελονού πρωταγωνιστή ξέφυγε με 76-81 (3:54). Ο Άρης επέστρεψε με πολύ καλές άμυνες – χρησιμοποίησε και ζώνη – και με 4/4 βολές του Γιάνκοβιτς μείωσε σε 80-81 (3:10).

Η αλητεία δεν είχε όρια σήμερα… Ο Ντίξον πέρασε το κέντρο στα 14’’, κάνοντας παράβαση, την οποία αγνόησαν οι διαιτητές, όπως και το αίτημα του Άρη να δουν την φάση στο βίντεο. Ο Μαγκλογιάννης έδωσε φάουλ υπέρ του Ντίξον που έκανε το 80-82 με 1/2 βολές, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Τσαϊρέλη και εύστοχο του Μαυροκεφαλίδη για το 80-85 (1:35). Ο Ζάρας μείωσε σε 82-85 με 2/2 βολές (1:23), ο Λαρεντζάκης έκανε το 82-87 (1:04), ο Καββαδάς με 1/2 βολές έγραψε το 83-87 στα 52’’, αλλά ο Ζάρας αστόχησε σε τρίποντο και έκανε λάθος πάσα στη συνέχεια, δίνοντας την ευκαιρία στον Μαυροκεφαλίδη να κάνει το 83-89. Ο Ζάρας μείωσε σε 85-89 στα 10’’ πριν το τέλος, αλλά ήταν αργά… Το έγκλημα είχε ολοκληρωθεί.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 51-43, 68-63, 85-91.