Γλίτωσαν στο φινάλε οι Σέλτικς από τους Κινγκς – Συμμετοχή με έξι πόντους για τον Βεζένκοφ

Οι Μπόστον Σέλτικς πήγαν να… αυτοκτονήσουν απέναντι στους Σακραμέντο Κινγκς, ωστόσο γλίτωσαν στο φινάλε επικρατώντας με 101-100.
Οι «Κέλτες» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 27-15 στη λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου, όμως στη συνέχεια οι Κινγκς ισορρόπησαν το παιχνίδι και μείωσαν στους τέσσερις πόντους στην εκπνοή του ημιχρόνου (54-50).

Οι Σέλτικς ανέβασαν ξανά την απόδοσή τους στη τρίτη περίοδο και με επί μέρους 30-22 ανέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους (84-72), όμως οι Κινγκς δεν τα παράτησαν και ξεκίνησαν την μεγάλη αντεπίθεση στη τέταρτη περίοδο.

Οι Κινγκς έτρεξαν ένα σερί 13-0 στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και στα 27” πριν το τέλος με τρίποντη «βόμβα» του ΝτεΆρον Φοξ πήραν το προβάδισμα με 99-100, όμως ο Ξαβιέ Τίλμαν έδειξε ψυχραιμία στο φινάλε και με μεγάλο σουτ στα 8” έσωσε τους Σέλτικς από το κάζο.

Ο Φοξ με 40 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Κινγκς, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ σε 14 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους Σέλτικς ξεχώρισε ο Κρίσταπς Πορζίνγκις με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ και 2 ασίστ.