Γλίτωσε το… κάζο στη δεύτερη παράταση (94-99)!

Η σημερινή νίκη του Άρη στην Αμαλιάδα επί του Κόροιβου δεν μπορεί να προκαλέσει χαμόγελα, παρά μόνο προβληματισμό για την εικόνα που παρουσιάζει η ομάδα μέσα στο γήπεδο. Χρειάστηκαν δύο παρατάσεις και ανατροπή από το -22 για να κερδίσει ο Άρης τον Κόροιβο με 94-99 και να γλιτώσει την… ξεφτίλα.

Δεν χρειάζεται να είχε πλήρη εικόνα κανείς για το πρώτο ημίχρονο για να διαπιστώσει ότι ο Άρης δεν υπήρχε στο γήπεδο της Ήλιδας… Κάποιες κίτρινες φανέλες ανεβοκατέβαιναν και οι παίκτες του Κόροιβου απλώς τις προσπερνούσαν και χωρίς καμία δυσκολία σκόραραν…

Οι κίτρινοι κατάφεραν – γιατί περί κατορθώματος πρόκειται – να ξεκινήσουν προσφέροντας στον Κόροιβο προβάδισμα 15 πόντων! Το 15-0 στο 4’ ήταν και η εικόνα του Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Εικόνα ανυπαρξίας! Ο Άρης έφτασε να χάνει και με 22 πόντους στην πρώτη περίοδο (34-12) από τον Κόροιβο που αγωνιζόταν με τους Σαχπατζίδη και Σπυριδωνίδη και είχε σε εξαιρετική κατάσταση τους Μπράουν, Χολ, Μιλουτίνοβιτς.

Ο Γιάνκοβιτς προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα, μείωσε σε 36-22 (14’) και 38-24 (15’), αλλά χωρίς να το καταλάβουν οι παίκτες του Άρη βρέθηκαν και πάλι πίσω με 20 πόντους (46-26 στο 17’). Ο Τζένκινς και ο Ντραγκίσεβιτς ήταν… σε άλλο κόσμο, οι κίτρινοι εκτός όλων των άλλων έχαναν και βολές (8/16), είχαν μόλις 1/10 τρίποντα και δυστυχώς πολύ φυσιολογικά βάσει της εικόνας τους πήγαν στο ημίχρονο στο -14, δεχόμενοι 51 πόντους από τον Κόροιβο!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και την τρίτη περίοδο, έφτασαν στο +21 (60-39 στο 24’) και κάπου εκεί άρχισε να εμφανίζεται η ομάδα του Άρη στο παρκέ. Ο Κάμινγκς με προσωπικές ενέργειες καταρχήν και ο Μαρμπλ σε δεύτερη φάση ήταν αυτοί που ηγήθηκαν της προσπάθειας των κίτρινων να επανέλθουν στο παιχνίδι. Ο Άρης με σερί 13-2 μείωσε σε 64-54 (28’) και έκλεισε το δεκάλεπτο κάτω από τους 10 πόντους (67-58).

Με καλάθι του Μαρμπλ η διαφορά έπεσε στους 6 πόντους στο 32’ (68-62), αλλά τρίποντα “μαχαιριές” από Βαν Όστρουμ και Μπράουν έδωσαν και πάλι απόσταση ασφαλείας στον Κόροιβο (74-64 στο 34’).

Οι κίτρινοι δεν τα παράτησαν. Με καλάθι και φάουλ του Μαρμπλ 1.46 πριν το τέλος μείωσαν σε 76-74, ενώ ο ίδιος παίκτης στα 25’’ ισοφάρισε σε 76-76 στέλνοντας τον αγώνα στην παράταση, αφού το τρίποντο του Γκότσερ δεν βρήκε στόχο.

Με καλάθι του Μαρμπλ οι κίτρινοι προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 76-78, αλλά ο Κόροιβος με Βαν Όστρουμ και Μπράουν προηγήθηκε με 81-78 και λίγο αργότερα με 87-83 (1.28)! Κάμινγκς και Μαρμπλ δεν άφησαν το παιχνίδι να χαθεί. Ο Άρς ισοφάρισε με καλάθι του πρώτου και βολές του δεύτερου σε 87-87 στα 47’’ πριν το φινάλε, όμως ο Μπράουν με τρίποντο στα 31’’ έγραψε το 90-87.

Οι κίτρινοι είχαν διαδοχικά άστοχα τρίποντα από Κάμινγκς και Μαρμπλ, αλλά με ισάριθμα επιθετικά ριμπάουντ η μπάλα έφτασε ξανά στον Μαρμπλ ο οποίος 6’’ πριν το φινάλε ισοφάρισε σε 90-90! Ο Μπράουν ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση και το παιχνίδι πήγε σε δεύτερη παράταση.

Εκεί ο Άρης καθάρισε την υπόθεση νίκη. Δεν δέχθηκε καλάθι για τέσσερα λεπτά, προηγήθηκε 90-99 παίρνοντας πόντους από Γιάνκοβιτς, Μαρμπλ και Τζένκινς και τελικά πήρε τη νίκη με 94-99.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76 (κ.α.), 90-90 (α’ παρ.), 94-99.