Γουλβς – Μπέρνλι 0-4: Τρίποντο παραμονής με σούπερ Γουντ (video)

Ο Κρις Γουντ έκανε ό,τι ήθελε την άμυνα της Γουλβς στο πρώτο ημίχρονο σημειώνοντας χατ-τρικ και οδήγησε την Μπέρνλι σε θρίαμβο με 4-0 στο “Μολινό” που της εξασφαλίζει σε πολύ μεγάλο βαθμό την παραμονή στην Premier League.

Την υπογραφή για την ανανέωση της παραμονής της στην Premier League και τη νέα σεζόν η Μπέρνλι την έβαλε στο “Μολινό” το απόγευμα της Κυριακής, επικρατώντας με το εντυπωσιακό 4-0 της Γουλβς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σον Ντάις ήταν ο Κρις Γουντ που διέλυσε την παραπαίουσα άμυνα των λύκων σημειώνοντας τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, με τον ίδιο να βγάζει μάλιστα την ασίστ στο 85′ χάρη στην οποία ο Γουέστγουντ διαμόρφωσε το τελικό σκορ με άπιαστο σουτ.

Με τη δεύτερη νίκη της επί της Γουλβς μέσα στην ίδια σεζόν (είχε να το πετύχει από το 2012-13) η Μπέρνλι αποσπάστηκε 9 πόντους από τη γραμμή του υποβιβασμού ενώ αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά που οι κλάρετς πανηγύρισαν πάνω από τρία γκολ σε εκτός έδρας παιχνίδι τους στην Premier League. Όσον αφορά στον MVP του ματς, ο Γουντ έγινε ο πρώτος παίκτης από την Νέα Ζηλανδία που σημειώνει χατ-τρικ σε ματς της Premier League ενώ είναι πλέον στο κλειστό κλαμπ των παικτών μαζί με τους Κέιν, Σαλάχ, Βάρντι, Σον και Λακαζέτ που έχουν σκοράρει 10+ γκολ στις τέσσερις τελευταίες σεζόν στο πρωτάθλημα.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Σαΐς, Κόουντι, Μπολί, Σεμέδο (58′ Φάμπιο Σίλβα), Νέβες (69′ Βιτίνια), Ντεντόνκερ, Ετ-Νουρί, Τραορέ, Ποντένσε (70′ Γκιμπς-Γουάιτ), Γουίλιαν Ζοσέ

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόφσκι, Μι, Τέιλορ, Μπράουνχιλ, Γουέστγουντ, Κορκ, ΜακΝιλ, Βίντρα (73′ Ροντρίγκεζ), Γουντ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 33ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
Πέμπτη 4 Μαρτίου

Φούλαμ – Τότεναμ 0-1 (10′ αυτ. Ανταραμπιόγιο)

Τετάρτη 10 Μαρτίου

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 5-2 (15′, 59′ Ντε Μπράινε, 40′, 55′ Μαχρέζ, 45′ Γκιουντογκάν / 25′ πέν. Γουόρντ-Πράους, 56′ Άνταμς)