Δεν άντεξε μέχρι το τέλος η Νέων Γυναικών και έμεινε εκτός προημιτελικών

Πάλεψε, προσπάθησε, αλλά στο τέλος… λύγισε η Εθνική Νέων Γυναικών, η οποία γνώρισε την ήττα από την οικοδέσποινα Ρουμανία, χάνοντας με 71-64,  μένοντας εκτός προημιτελικών στο Eurobasket β΄κατηγορίας.

Για τη γαλανόλευκη ξεχώρισε η Ελένη Μποσγανά με 25 πόντους (4/7 τρίποντα) και 14 ριμπάουντ και η Γεωργία Γρηγοροπούλου με επίσης εμφατικό νταμπλ-νταμπλ 16 πόντων και 16 ριμπάουντ.

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους (32-19) λίγο πριν το ημίχρονο, με όπλο την άμυνα και τον καλό ρυθμό στην επίθεση, γύρισε το παιχνίδι στην τρίτη περίοδο. Με επιμέρους σκορ 1-16 προσπέρασε με 40-43 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 46-49.

Στο τέταρτο μέρος όμως είδε τη Ρουμανία να αντιδράει και να φτάνει στο 58-49, με την ελληνική ομάδα να μην τα παρατάει, μειώνοντας στο 65-62 στο 38’. Ωστόσο, οι επιλογές δεν ήταν ιδανικές στη συνέχεια κι έτσι οι γηπεδούχες πήραν τη νίκη και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 34-23, 46-49, 71-64.