ΜΠΑΣΚΕΤ

Δεν έκανε… αγγαρεία με Ντνίπρο (86-61), έδειξε έτοιμος για το Περιστέρι!

Ο Άρης ήταν σοβαρός, ήταν καλός, δεν έκανε… αγγαρεία, χρησιμοποίησε τον αγώνα με τη Ντνίπρο ως πρόβα για τον κρίσιμο αγώνα της Κυριακής με το Περιστέρι, κέρδισε με 86-61 και αν δεν είχε τραυματιστεί ο Διαμαντής Σλαφτσάκης θα ήταν ένα υπέροχο απόγευμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό αμυντικά για τον Άρη. Πίεσε τη Ντνίπρο, την ανάγκασε σε 9 λάθη, εκ των οποίων τα 8 έγιναν κλεψίματα (4 από τον Βεργίνη) και εύκολα καλάθια στο τρανζίσιον.

Οι κίτρινοι είχαν 15 πόντους στον αιφνιδιασμό, 11 πόντους από λάθη αντιπάλων και κυριάρχησαν παρά τα δικά τους εύκολα λάθη. Με 9 σερί πόντους από τον Λάκι Τζόουνς ξέφυγαν με 16-7 (7’) και με την είσοδο του Διαμαντή Σλαφτσάκη (αντί του Ραμόν Χάρις που χτύπησε στον αριστερό αστράγαλο και αποχώρησε) διατήρησαν την απαραίτητη ενέργεια για να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 24-12.

Ο Άρης είχε επιβάλλει τον ρυθμό του, κυρίως γιατί ουδείς από τους παίκτες του Αγγέλου πίστεψε σε οποιαδήποτε στιγμή ότι το παιχνίδι είναι… αγγαρεία, ελλείψει βαθμολογικού ενδιαφέροντος.

Η πίεση των κίτρινων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον ΜακΓκι επιθετικά στο φινάλε του ημιχρόνου η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους (43-24). Ο Άρης είχε μεν 11 λάθη, αλλά είχε πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας από τους Ουκρανούς, σουτάροντας με 57% εντός πεδιάς (16/28) έναντι μόλις 35% της Ντνίπρο (10/29).

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εκρηκτικό για τον Άρη. Με 3/3 τρίποντα (δύο από Αγγέλου, ένα από Νταλό) οι κίτρινοι έφτασαν στο +24 (54-30) πριν συμπληρωθούν τρία λεπτά αγώνα, όμως όσο εκρηκτικό ήταν αυτό το διάστημα άλλο τόσο εκρηκτική ήταν η αντίδραση του Αγγέλου όταν είδε τους παίκτες του να δέχονται εύκολα δύο συνεχόμενα καλάθια. Κάλεσε τάιμ άουτ και έστειλε μια καρέκλα πίσω από τον πάγκο της ομάδας του με κλωτσιά πριν δώσει οδηγίες…

Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ, ο Άρης έβγαλε και πάλι ενέργεια στην άμυνα και επανέφερε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (63-37 στο 26’, 66-39 στο 27’). Οι κίτρινοι είχαν 7/8 τρίποντα στην τρίτη περίοδο και χωρίς πρόβλημα έφτασαν στο 75-52, βρίσκοντας ρυθμό και στην επίθεσή τους.

Η τέταρτη περίοδος δεν ξεκίνησε καλά, διότι χτύπησε σε μια διεκδίκηση του ριμπάουντ στην άμυνα του Άρη ο Σλαφτάκης και αποχώρησε με έντονους πόνους.  Το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα ως το τέλος, ο Αγγέλου βρήκε την ευκαιρία να δώσει στον Στράτο Βουλγαρόπουλο τα πρώτα του λεπτά συμμετοχής ως επαγγελματίας στον Άρη και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 86-61.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 43-26, 75-52, 86-61.

ΑΡΗΣ (10/15β., 20/36δπ., 12/28τρ., 38ρ., 22ασ., 18λ., 16κλ., 2κοψ.): Αγγέλου 11 (3/5τρ., 3ασ.), Μποχωρίδης 8 (1), Χρηστίδης 1 (5ρ.), Φλιώνης 4, Βουλγαρόπουλος, Νταλό 15 (2/2β., 2/2δπ., 3/4τρ., 4ρ., 5ασ.), Χάρις 3 (5ασ.), Τζόουνς 19 (3/3β., 2/3δπ., 4/6τρ., 3κλ.), Κάιζερ 2, ΜακΓκι 15 (1/1β., 7/8δπ., 8ρ., 2ασ.), Σλαφτσάκης 4, Βεργίνης 4 (3ρ., 3ασ., 4κλ.).

ΝΤΝΙΠΡΟ (13/18β., 18/33δπ., 4/19τρ., 29ρ., 15ασ., 22λ., 8κλ.): Μισούλα 6, Σούντελ 8 (2), Τιμοφεγένκο 14 (2/2β., 6/8δπ.), Ζακουρντάιεφ 14 (3/6β., 4/5δπ., 1/5τρ.), Φεσένκο 2, Κοζεμιάκιν, Κουσνίροφ 2, Προκοπένκο, Ρέζβιν 12, Σίζοφ 3, Νατιάζκο, Βικοβέτσκι.