Δεν έφταναν Τολιόπουλος και Χάρελ, βαριά ήττα του Άρη στο Περιστέρι (84-62)

Με προβλήματα και δύσκολη αποστολή παρατάχθηκε ο Άρης κόντρα στο Περιστέρι με σκοπό να κάνει το καλύτερο.

Βαριά ήττα για τον Άρη με 84-62, που ήταν κακός στο δεύτερο ημίχρονο.

Χάρελ και Τολιόπουλος δεν έφταναν για να μην χάσει ο Άρης, που έμεινε πίσω στη βαθμολογία  και παραμένει 5ος.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη διανύει ένα κακό φεγγάρι και μετράει πια τρεις συνεχόμενες ήττες, γεγονός που την άφησε εκτός τετράδας. Αυτή τη συμπλήρωσε ο Προμηθέας, που λύγισε τον Κολοσσό στην παράταση.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με πολύ δυνατές άμυνες και χαμηλό σκορ. Περιστέρι και Άρης ήταν συνέχεια κοντά στο σκορ  με 12-12 στο 8ο λεπτό. Ο Άρης έχανε με 18-12 στη μεγαλύτερη διαφορά και με 21-13, ενώ  το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με Άρη να είναι πίσω στο σκορ με δεδομένες τις απουσίες των Σταρκ και Γκάλινατ.

Με την έναρξη της 2ης περιόδου ο Άρης έχανε με 11 και 24-13. Μάλιστα, το σκορ έγινε 28-15 και ο Καστρίτης αναζητούσε λύσεις στον πάγκο με φωνές και ανάγκη για αντίδραση. Ο Άρης με ένα μίνι σερί μείωσε σε 30-25 στο 15ο λεπτό. Το Περιστέρι όμως ξαναπήρε διαφορά και έκλεισε το ημίχρονο με 42-32.

Ο γνωστός και απρόβλεπτος Άρης μπήκε δυνατά και μείωσε σε 42-38 στο 22ο λεπτό. Το Περιστέρι απάντησε και ξέφυγε με 47-40. Ο Άρης έχανε με 51-43 και εκεί που πλησίαζε πάλι έμενε πίσω. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 63-51 και ο Άρης ήταν με την «πλάτη στον τοίχο».

O Άρης παρέμενε πίσω στο σκορ, αφού έχανε με 12 στο 32ο λεπτό. Η επίθεση δεν είχε λύσεις και η ομάδα του Σπανούλη είχε προβάδισμα από την αρχή. Το 71-57 στο 35ο λεπτό δεν άφηνε πολλές ελπίδες για νίκη στον Άρη που γνώρισε νέα ήττα και δείχνει να είναι ντεφορμάρισμα. Ο Άρης γνώρισε βαριά ήττα και δείχνει μακριά από τον καλό του εαυτό.

Εξαιρετικός για τους νικητές ο Ράγκλαντ που είχε 23 πόντους και 11 ασίστ, ενώ πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Τολιόπουλος που είχε 14 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 42-32, 63-51, 84-62

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ BWIN (Σπανούλης): Ράγκλαντ 23 (4/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/9 βολές, 11 ασίστ), Ντάνγκουμπιτς 12 (2) , Λοβ 5, Κασελάκης , Τόμπσον 11 (6 ριμπάουντ), Μήτρου-Λονγκ 14 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ) , Πουλιανίτης 2 , Ρένφρο 6 (6 ριμπάουντ) , Γουίλιαμς , Χουγκάζ 10 (1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ) , Ζούγρης 1, Μαραγκουδάκης

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τολιόπουλος 14 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη) , Μπλούμπεργκς 3 (1) , Μποχωρίδης 2 (4 ριμπάουντ) , Ντε Σόουζα 3, Χάρελ 13 (1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα) , Σλαφτσάκης 5 , Σανόγκο 10 , Κατσίβελης 4 (5 λάθη) , Περσίδης , Καλόγηρος , Μπάνκστον 6 , Ριντ 2