Δεν έφταναν Χάρελ και Γκάλινατ, ήττα για τον Άρη στην παράταση από το Λαύριο (91-86)

Σε ένα απίστευτο ματς χωρίς Σταρκ, αλλά με τρομερούς τους Χάρελ και Γκάλινατ, ο Άρης ηττήθηκε στην παράταση από το Λαύριο με 91-86.

Ο Άρης έκανε εντυπωσιακή ανατροπή από το -17, είχε το σουτ της νίκης στην κανονική διάρκεια, αλλά στο τέλος της βραδιάς αυτό που χαμογέλασε ήταν το Λαύριο (91-86). Η ομάδα του Κώστα Μέξα έμεινε όρθια στο φινάλε του σαρανταλέπτου κι εν συνεχεία πανηγύρισε τη μεγάλη νίκη επί του Άρη, ούσα καλύτερη στις λεπτομέρειες στην παράταση.

Ο Άρης κατάφερε να προηγηθεί με 2-4, αλλά στη συνέχεια έχανε με 12-6 και 18-14. Τελικά κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με 21-20. Οι παίκτες ήταν πολύ άστοχοι στα τρίποντα και η απουσία του Σταρκ έφερε αδράνεια στην επίθεση.

Και στην 2η περίοδο ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 29-20 στο 12ο λεπτό. Οι φωνές του Καστρίτη έφεραν αντίδραση και ο Άρης μείωσε σε 29-24. Το σκορ στο 15ο λεπτό ήταν 32-24 και ο Άρης αναζητούσε λύσεις.  Το Λαύριο με Καστανέδα και Τζούλιους έκαναν ότι ήθελαν και το σκορ πήγε 38-26.  Ο Άρης ήταν τραγικός στο πρώτο ημίχρονο και βρέθηκε να χάνει με 45-29.

Ο Αρης προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και προσωρινά πήγε το σκορ στο 46-34. Η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά στους 8 με 47-39 στο 25ο λεπτό. Το Λαύριο αντέδρασε όμως και προηγήθηκε με 52-39. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 60-49.

Οι περίπου 50 φίλοι του Άρη δε σταμάτησαν να φωνάζουν και περίμεναν αντίδραση από την ομάδα τους. Με ένα σερί 0-6 ο Άρης μπήκε ξανά στο σκορ με 60-55, 8 λεπτά πριν το τέλος. Το σκορ στο πεντάλεπτο ήταν 66-61. Με τον Χάρελ να βρίσκει λύσεις ο Άρης μείωσε στο 70-67 και ισοφάρισε σε 70-70 στο 38! Ο Άρης γύρισε από το μείον 17 και προηγήθηκε με 74-71! Το Λαύριο ισοφάρισε σε 76-76 στα 14 δεύτερα και το ματς πήγε παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Άρης ηττήθηκε με 91-86 σε μια απίστευτη αναμέτρηση!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα – Χριστινάκης – Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-20, 45-29, 60-49, 76-76 κ.α., 91-86.

ΛΑΥΡΙΟ (Μέξας): Φλάτεν 4 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μουρ 20 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 12 ριμπάουντ), Ντε Τζούλιους 25 (7/14 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5/7 βολές), Θόρντον 11 (1/4 τρίποντα), Γόντικας 5, Τσάμης, Καστανέδα 15 (3/10 τρίποντα), Ζάρας 1, Χόρχλερ 10 (6 ριμπάουντ).

ΑΡΗΣ (Μέξας): Τολιόπουλος 6 (0/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπλούμπεργκς 12 (3/7 τρίποντα), Χάρελ 16 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Μπάνκστον 8 (7 ριμπάουντ), Γκάλινατ 25 (5/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 12/13 βολές), Σλαφτσάκης, Φίλλιος, Μποχωρίδης 7 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 10 (6 ριμπάουντ).