Δεν εμφανίστηκε ποτέ στο γήπεδο, ήττα ντροπής (96-64) του Άρη!

Τη χειρότερη δυνατή εμφάνιση που θα μπορούσε έκανε ο Άρης κόντρα στον ΠΑΟΚ και ηττήθηκε με το απρόσμενο 96-64 .Μια τραγική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, από τις πιο βαριές ήττες στην ιστορία του.

Κάουαν, Κέλι και Χάνλαν ήταν οι πρώτοι σκόρερ, αλλά η εικόνα της ομάδας σε άμυνα και επίθεση ήταν τραγική. Από τον ΠΑΟΚ Ντιλέο και Γιάνκοβιτς ήταν οι πιο πολύτιμοι.

O  Άρης έκανε πολύ κακό ξεκίνημα, αφού δέχθηκε ένα σερί 15-0 και έβαλε το πρώτο καλάθι μετά από σχεδόν 4μισυ λεπτά! Η άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν  πολύ δυνατή και οι Χάνλαν-Κέλι κλειδωμένοι επιθετικά. Οι γηπεδούχοι με την υποστήριξη του κόσμου πήραν προβάδισμα 23-4 και 27-6, με τον Άρη να κάνει πολύ κακό δεκάλεπτο, το οποίο έληξε 29-6! Ο Άρης είχε 0/7 τρίποντα και βρήκε πόντους μόνο Τζούστον (4) και Κέλι (2). Οι 6 πόντοι ήταν μια τραγική επίδοση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπρεπε να βρει τα αγωνιστικά και ψυχικά θέματα να αντιδράσει. Ντιλέο,Τζόουνς  και Γιάνκοβιτς έκαναν μεγάλη ζημιά και ο Καστρίτης έψαχνε μάταια λύσεις στην άμυνα. Στο 13ο λεπτό ο Άρης βρέθηκε να χάνει με 25 πόντους, αφού το σκορ ήταν 37-12. Τότε, έγινε και η διακοπή για ένα λεπτό στη μνήμη του αδικοχαμένου Γέλοβατς. O Χάνλαν ήταν φανερά επηρεασμένος, αλλά πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο 14ο λεπτό, μειώνοντας σε 37-15. To 40-17 του 16ου λεπτού και τα 0/10 τρίποντα του Άρη έδειχναν την κακή παρουσία του Άρη, που δεν έβρισκε λύσεις από πουθενά.  Το 46-17 καθήλωσε τον Άρη μακριά από το προβάδισμα, αφού διαφορά άγγιξε τους 29 πόντους.  O Γιάννης Καστρίτης προσπαθούσε να βρει λύσεις, αλλά ο αντίπαλος είχε ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης. Ο Κάουαν πέτυχε το πρώτο τρίποντο ύστερα από 12 άστοχες προσπάθειες, μειώνοντας σε 51-24. Το 54-26 του ημιχρόνου ήρθε με τον Άρη να είναι ανήμπορος να αντιδράσει.  O Άρης ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 1/14 τρίποντα, 1 ασίστ και 12 ριμπάουντ λιγότερα (24 έναντι 12).

Στο τρίτο δεκάλεπτο θα έπρεπε να αντιδράσει. Έτσι, κατάφερε να μειώσει στο 22ο λεπτό σε 58-32, αλλά η διαφορά ήταν μεγάλη για να καλυφτεί. Η άμυνα ήταν η αχίλλειος πτέρνα του Άρη, που δέχθηκε με 54 πόντους στο ημίχρονο. Το σκορ όμως στο 25ο λεπτό ήταν 67-37 με τον Άρη να μη βρίσκει καμία λύση και να κάνει τη χειρότερή του φετινή εμφάνιση. Το 76-51 της 3ης περιόδου επέτρεψε στον Άρη απλά να μειώσει στους 25 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο φάνταζε τυπική διαδικασία και ο Άρης έπρεπε να κατεβάσει τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα, αλλά το 83-53 του 33ου λεπτού δεν άφηνε πολλά περιθώρια. O Άρης πολύ άστοχος και δεν μπορούσε να αντιδράσει από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό. Το τελικό σκορ ήταν 96-64 και φυσικά ο Άρης δεν εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ…

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Ζαχαρής, Μαγκλογιάννης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-6, 54-26, 76-51, 96-64

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Ντιλέο 16 (2/2 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης 13 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ, 3 λάθη), Τζόουνς 10 (4/6 δίποντα, 2/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 14 (6/8 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 4, Γκρίφιν, Μ. Καμπερίδης, Καμαριανός 4, Γ. Καμπερίδης 6 (2), Τολιόπουλος 7 (1), Ογκμπέιντε 10 (5/5 δίποντα)

ΑΡΗΣ (Καστρίτσης): Κάουαν 17 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Λόκετ, Γουίλιαμς 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Χάνλαν 12 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Κέλι 13 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζούστον 6, Σιδηροηλίας, Πουλιανίτης, Νετζήπογλου 6 (3/3 δίποντα), Κώττας