Δεν τα κατάφερε η Σάκκαρη, ήττα για την Εθνική και 1-0 για την Ιταλία (video)

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα στο United Cup στο Σίδνεϊ, που διήρκησε 3 ώρες και 17 λεπτά, η Μαρία Σάκκαρη «λύγισε» με 6-3, 6-7(4), 7-5 από την ανώτερη Μαρτίνα Τρεβιζάν, η οποία χάρισε τη νίκη στην Ιταλία στην πρώτη μονομαχία της με την Ελλάδα.

Ακολουθεί η προσπάθεια του Στέφανου Σακελλαρίδη με τον Λορέντσο Μουσέτι, ο οποίος είναι και το φαβορί για τη νίκη, ενώ αύριο (7/1) ρίχνεται στη «μάχη» ο Στέφανος Τσιτσιπάς, που θα αντιμετωπίσει τον Ματέο Μπερετίνι.

Η Τρεβιζάν μπήκε δυνατά στον αγώνα, «έσπασε» τα σερβίς της Σάκκαρη και χωρίς άγχος πήρε το πρώτο σετ, με 6-3. Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη ανέβασε στροφές, πίεσε και στο tie break ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο στο τρίτο σετ, η 29χρονη Ιταλίδα τενίστρια εκμεταλλεύτηκε τα πολλά αβίαστα λάθη της Σάκκαρη, αλλά και το σερβις της Ελληνίδας, κόβοντας πρώτη το νήμα του τερματισμού με 7-5.