Δεύτερη σερί ήττα στην παράταση για τους Σέλτικς, οι Σίξερς πήραν την «ματσάρα» των 290 πόντων!

Οι Καβαλίερς έβγαλαν τεράστια αντίδραση και τελικά μπόρεσαν να πανηγυρίσουν τη νίκη απέναντι στους Σέλτικς, αφού έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση με ένα επιμέρους 31-17 στην 4η περίοδο της αναμέτρησης στο Κλίβελαντ. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ήττα για τη Βοστώνη που χάνει στην παράταση, ενώ είχε διψήφια διαφορά στον αγώνα και δεν μπόρεσε να κερδίσει στο τέλος.

Τεράστιο παιχνίδι από τον Ντόνοβαν Μίτσελ, ο οποίος έκανε double-double (40 ποντους, 11 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και οδήγησε τους γηπεδούχους σε μία σπουδαία επικράτηση. «Διπλός», επίσης, ήταν και ο Έβαν Μόμπλεϊ με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ.
Για τους «πράσινους», ο Τζέιλεν Μπράουν ήταν πρώτος σκόρερ με 31 πόντους, 13 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Μάλκομ Μπρόγκντον πρόσθεσε με 24 πόντους (4 ριμπάουντ και 5 ασίστ).

Ένα από τα πιο παραγωγικά παιχνίδια τη φετινή σεζόν πραγματοποιήθηκε τα ξημερώματα στο NBA, όπου οι Σίξερς επικράτησαν με 147-143 μέσα στην έδρα των Πέισερς.

Πέρα από αυτό, το παιχνίδι εξελίχθηκε και σε «τιτανομαχία» μεταξύ των Ζοέλ Εμπίιντ και Ταϊρίς Χαλιμπέρτον.

Ο Καμερουνέζος σέντερ των Σίξερς ολοκλήρωσε τον αγώνα πετυχαίνοντας 44 πόντους (5 ριμπάουντ και 3 ασίστ), ενώ ο σταρ της αντίπαλης ομάδας έκανε double-double με 40 πόντους, 3 ριμπάουντ και 16 ασίστ.