Δεύτερη σερί νίκη για την Κολωνία και προσπάθεια παραμονής στην Bundesliga (video)

Ζωντανή στην προσπάθεια παραμονής στην Bundeslida έμεινε η Κολωνία μετά την νίκη επί της Άουγκσμπουργκ με 3-2 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «τράγοι» με αυτή τη νίκη βρέθηκαν στο +3 από την προτελευταία Χέρτα (3 ματς λιγότερα), αλλά και στο -1 από τις Αρμίνια Μπίλεφελντ και Βέρντερ Βρέμης.

Μόλις στο 8ο λεπτό, η Κολωνία προηγήθηκε με τον Ντούντα μετά από ασίστ του Σκιρί. Στο 23’ ο Φλόριαν Κάιντς διπλασίασε τα τέρματα, κάνοντας το 2-0. Ο Ντούντα ξαναχτύπησε για δεύτερη φορά και στο 33′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 που ήταν αποτέλεσμα πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκούμνι στο 54’ μείωσε σε 3-1 με κοντινό πλασέ, μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της αντίπαλης άμυνας, δίνοντας ελπίδες στην Άουγκσμπουργκ. Από κει και πέρα πήραν φόρα οι γηπεδούχοι και έβγαλαν αντίδραση, με τον Βάργκας στο 62’ να διαμορφώνει το τελικό 3-2, ύστερα από ασίστ του Γιένσεν.