Δεύτερος ο Άρης στο πρωτάθλημα μπάσκετ Νεανίδων

Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του Αρη ηττήθηκε στον τελικό του πρωταθλήματος από τον Παναθηναϊκό με 31-58, στο κλειστό του Επταπυργίου, και κατέκτησε τη δεύτερη θέση στην Ελλάδα.

Οι «κιτρινόμαυρες» βρέθηκαν από το ξεκίνημα πίσω στο σκορ και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν τη νίκη. Ωστόσο, αξίζουν συγχαρητήρια στα κορίτσια του Σίμου Συρόπουλου για την εξαιρετική φετινή πορεία τους και το ασημένιο μετάλλιο στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 0-10 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Αρης δεν μπορούσε να βρει επαφή με το καλάθι και οι «πράσινες» έκαναν το 0-14. Η Δροσούνη μείωσε σε 3-14, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος.

Ο ΠΑΟ έφτασε στο 3-22 με τον Αρη να συνεχίζει χωρίς σκορ εντός παιδιάς, αλλά ούτε και από τη γραμμή του φάουλ. Παρακεντέ και Καρβουνιάδου μείωσαν σε 7-22 και η Δροσούνη έκανε το 12-25. Το ημίχρονο έληξε στο 12-27.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους (15-35). Ο Αρης συνέχιζε να έχει επιθετικό πρόβλημα και το σκορ έγινε 16-39, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει 20-41.

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να μειώσει και η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (22-49), με τον ΠΑΟ να κατακτά τη νίκη και τον τίτλο.

Διαιτητές: Κατωτικίδης-Ταρενίδης Κ.-Ελευθεριάδης

Δεκάλεπτα: 3-14, 12-27, 20-41, 31-58

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος-Τσαμπούρη): Καρβουνιάδου 7, Κιρπιζλίδου, Παρακεντέ 3, Ρίμπα, Τσαχτσίρα, Κουμαντσιώτου 3, Καλόγηρου, Βλάχου Κ. 4, Δροσούνη 10, Βλάχου Μ. 2, Βαλαβάνη 2, Εφραιμίδου

Παναθηναϊκός (Τσεμπέρης): Ζιάκα 7(1), Γιαννακοπούλου 3(1), Ιωάννου Β. 4, Μελέτη 2, Ιωάννου Μ., Φελούρη 7, Μπάτσιου, Γρηγοροπούλου 23, Παναγιωτοπούλου, Παλάσκα 7, Φεράκη 2, Φραγκούλη Θ. 3(1)