Δεύτερο σερί Λιμπερταδόρες η Παλμέιρας (video)

Η εκπληκτική Παλμέιρας κέρδισε τη Φλαμένγκο στην παράταση (2-1) και σήκωσε το δεύτερο σερί Κόπα Λιμπερταδόρες!

Η Παλμέιρας ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο κομμάτι του τελικού και έγραψε ιστορία κάνοντας το back to back! Φοβερή ατμόσφαιρα στο «Σεντενάριο» του Μοντεβιδέο, με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών, η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα άνοιξε το σκορ με τον Βέιγκα. Έκτοτε η Φλαμένγκο πήρε τον έλεγχο και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 72′ με τον Γκάμπι. Τίποτα δεν άλλαξε στα εναπομείναντα λεπτά και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 96′ ο Ντέιβερσον εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος στην αντίπαλη άμυνα, έκλεψε, έφυγε στο τετ-α-τετ και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 2-1, ξεσπώντας στον πανηγυρισμό του σε κλάματα. Η Παλμέιρας κράτησε με σχετική άνεση το υπέρ της προβάδισμα και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους νικητές να το γλεντάνε με την ψυχή τους και τους χαμένους να είναι απαρηγόρητοι.